Świadomość jest największym czynnikiem zmiany” - Eckhart Tolle

Są dwa sposoby na to, by przejść przez życie.

Jednym z nich jest postawa reaktywna, gdzie stawiasz opór, zmagając się z trudnościami, które pojawiają się w życiu osobistym lub zawodowym. Drugim jest proaktywność, gdzie jesteś świadomy siebie i tego, co dzieje się wokół ciebie, i jesteś gotowy do użycia swojej „deski surfingowej”, gdy tylko zbliża się ogromna fala!

Jedyną rzeczą, która odróżnia te dwa podejścia jest świadomość (mindfulness).

Pozwala na dokonywanie świadomych wyborów w oparciu o zrozumienie siebie i sytuacji. Dlatego jest to tak ważne. Uzyskanie świadomości pozwala odzyskać kontrolę.

Już sama obserwacja własnych myśli i zachowań pobudza do pozytywnego działania.

Dlaczego jestem taki pewny?

Dzięki obserwacji własnego snu byłem w stanie zorientować się, co wpływa na poprawę jakości snu, a co go pogarsza.

Kiedy zacząłem obserwować to, jak się odżywiam, zdałem sobie sprawę, że kalorie nie mają znaczenia, ale makroskładniki już jak najbardziej. Zmieniłem wtedy swoje podejście do spożywania posiłków.

Prowadzenie dziennika pozwoliło mi obserwować swoje myśli i wyciągać z tego wnioski. Uświadomiło mi to, że duża część mojej złości i frustracji wynika z tego, że brakuje mi snu, jedzenia czy wody.

Zarządzanie finansami ułatwiło podejmowanie trudnych decyzji dotyczących wydatków.

Nie wprowadziłem tych zmian z dnia na dzień. Uświadomienie sobie tego zajęło mi wiele dni i miesięcy.

Świadomość to wiedza. Wiedza daje ci władzę. Władza ułatwia wprowadzanie zmian.

Z powodu braku świadomości reagujesz bezmyślnie na swoje otoczenie, ponieważ wszystko co masz to tylko twoje myśli. Twoja reakcja zależy wtedy od wcześniejszych doświadczeń.

Jeśli w przeszłości radziłeś sobie ze stresem poprzez jedzenie, w przyszłości, gdy tylko wydarzy się coś nieprzyjemnego, sięgniesz po to, co lubisz jeść. Jeśli twoje wcześniejsze doświadczenia nauczyły cię podnosić głos, aby zostać usłyszanym, będziesz krzyczeć, gdy będziesz ignorowany.

Zaczynasz wierzyć, że twoje doświadczenia są rzeczywistością, podczas gdy w rzeczywistości doświadczasz reakcji swojego mózgu na to, co dzieje się wokół ciebie. Bez świadomości mylisz to, co dzieje się w twoim umyśle, z rzeczywistością.

Bycie świadomym oznacza odzyskanie możliwości wyboru tego, czego chcesz, a nie tego, co narzuca ci twoja przeszłość” - Deepak Chopra

Większość z nas nie ma pojęcia, dlaczego robimy to, co robimy, jak postrzegają nas inni. W efekcie tkwimy w negatywnych stereotypach.

Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz poprawić swoją świadomość, a tym samym swoje życie.

Praktyka autorefleksji

Pozwala to na zrobienie kroku w tył i zadanie sobie pytań wiodących. Jak powiedział Ferris Bueller: „Życie mija szybko. Jeśli czasem się nie zatrzymasz, żeby się nim ponapawać, łatwo je przegapić”.

Zadaj sobie pytanie: dlaczego zareagowałem w ten sposób? Dlaczego to powoduje, że jestem smutny? Dlaczego nie zgadzam się z tym punktem widzenia? Skąd wzięło się to przekonanie?

Dzięki temu będziecie mogli zbudować silniejsze więzi. Utwierdzi Cię to w przekonaniach i zachęci do przedstawiania swojego punktu widzenia w kulturalny sposób. Pomoże Ci również uświadomić sobie swoje złe nawyki i schematy myślenia.

Na przykład autorefleksja nauczyła mnie, że mam tendencję do jedzenia niezdrowych produktów, gdy jestem niewyspany. Mam też tendencję do tego, by odcinać się od ludzi, gdy jestem zły, zamiast porozmawiać z nimi spokojnie. Będąc świadomym, mogę łatwo zauważyć te niezbyt dobre nawyki i zachować się inaczej.

Prowadź dziennik

Prowadzenie dziennika jest świetnym sposobem na autorefleksję, ponieważ rzucasz wyzwanie swoim myślom i przekonaniom, a także rozładowujesz stres. Tak jak twoje plecy czują ulgę, gdy zdejmujesz ciężki plecak, tak twój umysł odczuwa ulgę, gdy piszesz to, co cię gnębi.

Możesz to robić raz w tygodniu, raz dziennie lub nawet raz na dwa tygodnie. Wszystko czego potrzebujesz to dziennik i długopis. Uwierz mi, każdy może znaleźć pięć minut dziennie na prowadzenie dziennika.

Wykonuj testy osobowości i psychometryczne

Podczas gdy testy osobowości pozwalają zorientować się, dlaczego robisz pewne rzeczy, testy psychometryczne pomagają ocenić swoje umiejętności, wiedzę, zdolności i cechy. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych testów. Może się okazać, że zgadzasz się lub nie zgadzasz z wynikami, ale sprawią, że zaczniesz się zastanawiać.

Pytaj o zdanie

Jest w tym pewien haczyk. Trzeba być gotowym do wysłuchania zdania innej osoby bez obrażania się i angażowania w zbędną dyskusję. Jeśli potrafisz zadać mu wiodące pytania, jeszcze lepiej!

Jeśli czujesz się niekomfortowo, gdy ludzie wytykają Ci błędy i niedociągnięcia, możesz poprosić ich o to za pośrednictwem poczty elektronicznej. W ten sposób będziesz miał czas na przeanalizowanie tego, co napisali, zanim odpowiesz, i będziesz mniej skłonny do przyjęcia postawy obronnej.

Wyjdź poza swoją strefę komfortu

Kiedy już jesteś świadomy swoich ograniczeń, kolejnym krokiem jest ich pokonanie i zmierzenie się ze swoimi lękami.

Kiedyś nie cierpiałem występować przed ludźmi, ponieważ bardzo się denerwowałem i to powodowało, że się pociłem!

Postanowiłem rozwiązać ten problem, dołączając do organizacji studenckiej na uczelni, gdzie moją rolą było chodzenie na różne zajęcia i opowiadanie o korzyściach płynących z uczestnictwa. Nie było to łatwe, ale po roku przestałem się pocić!

W twoim przypadku może to być ustalenie osobistych granic po tym, jak przyznasz, że pozwalasz ludziom wykorzystywać siebie, albo złożenie CV na interesujące cię stanowisko po tym, jak pozbędziesz się uczucia strachu, że nie jesteś wystarczająco dobry na to.

Świadomość zmienia Twoje życie: kiedy nie tylko jesteś świadomy tego, co robisz i dlaczego, ale świadomie wybierasz, by robić coś innego.

Świadomość czyni cię silniejszym. Dzięki świadomości, jesteś w stanie szybciej dojść do siebie. Jesteś świadomy swoich wątpliwości i wad. Przeszedłeś przez to wystarczająco dużo razy, aby zrozumieć, co je powoduje i jak możesz się ich pozbyć.

Na przykład w moim przypadku, kiedy czuję się smutny i przygnębiony, wiem, że mogę odzyskać spokój, jeśli się zdrzemnę lub pójdę na trening. To pomaga mi pozbyć się złego nastroju.

Świadomość pozwala na empatię wobec ludzi. Starasz się zrozumieć, co przeżywa druga osoba, zamiast ją oceniać.

Potrafisz znaleźć wyjście z każdej sytuacji, szybko dostosowujesz się do niej w zależności od potrzeb. Innymi słowy, zaczynasz myśleć i działać bardziej efektywnie.

Pamiętaj: Zmiana zaczyna się wraz z pierwszą oznaką świadomości.

Główne zdjęcie: zazerkalye.info