Zawsze byłam przeciwna przyszłej żonie mojego syna. Już podczas pierwszego spotkania z nią zrozumiałam, że ta dziewczyna jest nieprzygotowana do małżeństwa, nie ma poczucia odpowiedzialności i ogólnie z wypełnianiem codziennych obowiązków u niej krucho.

Mój syn poznał ją przez internet. Jest od niego o rok starsza (miała wtedy 23 lata). Pochodzi z rodziny dysfunkcyjnej, jej rodzice są alkoholikami, a ona sama ukończyła szkołę policealną, coś z dekorowaniem wnętrz, właściwie nie pamiętam dokładnie. W sumie to nawet nie pracowała w tym zawodzie, najpierw dorabiała sobie gdzieś w sklepie, a potem rozdając ulotki.

Nie myślcie jednak, że jestem do niej uprzedzona ze względu na jej zawód i rodziców. Wszystko stało się jasne już podczas pierwszego spotkania z nią. Przyszła do nas, włosy tłuste w kucyku, lakier do paznokci zdarty. Siedziała przy stole w milczeniu, tylko kiwała głową w odpowiedzi. I w ogóle zachowywała się tak, jakby była w innym miejscu, my tu nie istnieliśmy. Dopiła herbatę i natychmiast przeniosła się na sofę w salonie. Usiadła po turecku, wyjęła telefon i zaczęła na niego patrzeć, obgryzając paznokcie.

W pierwszej chwili pomyślałem, że jest zakłopotana. Zagadałam więc ją, zaproponowałam, żebyśmy razem posprzątały stół, pozmywały naczynia. Powiedziała: „zaraz” i nawet nie podniosła wzroku znad telefonu. Mój syn podszedł do mnie i syknął: „Przestań! Pierwszy raz tu przyszła, a tu już werbujesz ją do mycia naczyń!”. Tę troskę syna uświadomiłem sobie nieco później, okazało się, że dziewczyna jest w ciąży i złożyli już wniosek do urzędu stanu cywilnego.

Postanowili nie robić hucznego wesela, tylko świętować z przyjaciółmi w kawiarni. Do porodu mieli zostać u nas, a potem wynająć mieszkanie. Byłam zaskoczona, ale pomału synowa zaczęła odrywać się od telefonu i pomagać mi. Chociaż nadal milczała - pomagała mi i ucieka do swojego pokoju. Przy okazji zauważyłam jej talent do gotowania i nawet westchnęłam z ulgą. Tuż przed porodem młoda para wynajęła mieszkanie obok nas i się w nim zadomowiła. Wszystko było, jak należy, przywieźliśmy ją ze szpitala razem z dzieckiem i świętowaliśmy narodziny naszego pierwszego wnuka. Mój syn z tej okazji podarował żonie tablet! Jakiś taki drogi, z wyższej półki. Syn stwierdził, że wygodnie będzie go używać, by dowiedzieć się wszystkiego o wychowaniu dziecka.

Wyjeżdżając powiedzieliśmy im, że nie będziemy się im narzucać i że wrócimy, gdy będą potrzebowali naszej pomocy. Ale oni nie zadzwonili. Minął tydzień, a ja chciałam zobaczyć się z wnukiem. Przyszłam bez dzwonienia, mówiąc, że kupiłam pieluchy na przecenie w sklepie i jakieś produkty do domu. Synowa otworzyła drzwi, trzymając nie dziecko, ale telefon! A dziecko drze się wniebogłosy. Dom to było istne pobojowisko! Wszędzie brud, wszystko leży, góra naczyń, mnóstwo brudnego prania. Nawet nie miałam gdzie postawić toreb, bo wszystko było zagracone. Obok łóżeczka stoi mały stolik z tabletem na podstawce. Synowa odłożyła telefon i zaczęła klikać coś na tablecie.

Od razu wzięłam małego na ręce, był cały mokry i krzyczał przeraźliwie. Umyłam i ubrałam go w suche ubranie, ale płacz nie ustępował. Pytam więc: "Jak dawno temu go karmiłaś?". "Godzinę temu" - odpowiada. "To, dlaczego dziecko krzyczy?". "Nie wiem, poszukam w internecie, przy pielęgniarce tak nie krzyczał". I znowu głowa w tablet. Wzięłam dziecko na ręce i zaczęłam je kołysać. Spojrzałam na tablet, a tam jakaś gra, wcale niczego nie sprawdzała. Dziecko zasnęło, więc wyszłam.

Idąc ulicą, zadzwoniłam do syna, który był w pracy i powiedziałam: „Jaki bałagan w domu, przecież to nie jest środowisko dla dziecka, powiedz coś tej swojej dziewczynie, albo was wyrzucą z tego mieszkania. Do mojego domu takiego rabanu nie będziesz sprowadzać”. A on na to: „O czym ty mówisz, nie wiem, jak jest teraz, ale wieczorami jest czysto. Po co przychodziłaś bez uprzedzenia?” W porządku, pomyślałam, wpadnę kiedyś wieczorem. Stwierdziłam, że niedziela będzie idealna. Zadzwoniłam i powiedziałam, że niedługo wpadnę i od razu do nich poszłam. Wszystko wyglądało tak samo, tylko pośrodku tego bałaganu chodził mój syn z wnukiem na rękach. A najciekawsze było to, że synowa leżała w łóżku jak królowa, nogi zgięte, tablet na kolanach - grała! Nie mogła się oderwać od gry, była w siódmym niebie.

Wzięłam szmatę i mopa i w milczeniu to wszystko posprzątałam, synowa nawet się nie odezwała. Wyszłam. Zadzwoniłam dwa dni później, powiedziałam, że będę. Ale jak się okazało, po dwóch dniach wszystko znów było brudne, dziecko spało, a ona wzięła swój tablet, gdy tylko otworzyła drzwi. Nie wiem już jak z nimi walczyć. Mogłabym zawiadomić opiekę społeczną, ale wtedy będę ich wrogiem. Ale bez tego najlepszym przyjacielem młodej mamy jest jej tablet. Ręce opadają.

Główne zdjęcie: youtube