Bez wiosennego nawożenia nie ma co liczyć na obfite zbiory truskawek. Biorąc pod uwagę, że wiele skutecznych preparatów można przygotować samodzielnie, oszczędzanie na nawozie nie ma sensu. Sprawdźmy, czym można nawozić truskawki wiosną.

Kiedy nawozić

Ważne jest, aby poczekać, aż stopnieje śnieg i odpłynie woda roztopowa, która wymywa z gleby przydatne substancje.

Następnie należy poczekać, aż gleba dokładnie się ogrzeje do około 10 stopni. W tym momencie krzewy obudzą się z zimowego snu, a ich korzenie będą mogły przyswoić składniki odżywcze.

Pierwsze nawożenie

To najważniejszy proces dla grządek z truskawkami. Wielu ogrodników woli robić to za pomocą złożonych dodatków zawierających azot, fosfor i potas. Takie wieloskładnikowe nawozy nazywane są nawozami NPK.

Dla przygotowania takiej wybuchowej mieszanki odżywczej, przygotuj roztwór 1 łyżki nawozu na 10 litrów ciepłej wody. Na jeden korzeń zejdzie 0,5 litra.

Jeśli są to młode krzewy posadzone jesienią, które były nawożone w momencie sadzenia, nie muszą być nawożone ponownie na wiosnę.

Do pierwszego nawożenia nadaje się również dziewanna (1 szklanka koncentratu na wiadro wody) lub napary z trawy, drożdży i łusek cebuli.

Kolejne nawozy stosuje się w okolicach maja. Tutaj uwaga skupia się już na potasie i fosforze.

Główne zdjęcie: lyubimaya