1. Kapusta lubi, gdy jest przekopywana gleba. Gdy tylko kapusta utworzy rozetę liści, należy przekopać glebę, aby wytworzyły się dodatkowe korzenie, dzięki czemu główki kapusty nie będą przewracać się pod wpływem ciężaru.

2. Przekopywanie jest przydatne, ale ściółkowanie nie jest wskazane. Ściółka może stanowić siedlisko ślimaków i innych szkodników, które chętnie zjadają liście kapusty. Aby chronić kapustę przed szkodnikami, gleba musi być pozbawiona chwastów.

3. Wokół kapusty można rozsypać popiół drzewny, pył tytoniowy, gorczycę lub rozdrobnione skorupki jaj, co uniemożliwi szkodnikom dotarcie do delikatnych liści. To nie tylko odstraszy szkodniki, ale także będzie doskonałym nawozem dla roślin.

4. Aby chronić kapustę przed gąsienicami i motylami, można przykryć grządki specjalną siatką.

5. Warto spryskiwać kapustę walerianą, gdyż jej zapach ukrywa przed motylami zapach liści kapusty.

6. Posypywanie liści popiołem drzewnym lub pyłem tytoniowym jest dobrym sposobem na ochronę przed szkodnikami, ale należy to robić po każdym deszczu na wciąż mokre liście. Motyle nie będą chciały usiąść na brudnych liściach kapusty.

7. Kapusta musi najpierw uformować 9-12 dużych liści, w których gromadzi składniki odżywcze potrzebne do wzrostu. Jeśli wszystkie dolne liście zostaną oderwane, roślina będzie próbowała się regenerować, opóźniając początek formowania główek kapusty.

Usuń dolne liście wtedy, gdy zaczynają żółknąć. Oznacza to, że roślina zabrała wszystkie cenne składniki i sama się ich pozbywa. Możesz usunąć liście leżące na ziemi, które często gniją i przeszkadzają w rozwoju.

Główne zdjęcie: google