Wraz z nadejściem ciepłych dni budzą się nie tylko zielone rośliny, ale także szkodniki i bakterie chorobotwórcze.

Aby zapobiec chorobom i szkodnikom, najlepszym lekarstwem jest soda. Uprawa ogrodowa jest atakowana przez chwasty, mszyce oraz gąsienice zjadające liście. Potraktowanie porzeczki wiosną sodą pomaga uchronić krzewy przed szkodnikami.

Sposób przygotowania:

Odpowiednio przygotowany roztwór posłuży jako doskonały środek zapobiegawczy.

Przygotuj czysty pojemnik. Nie używaj metalowych pojemników, lepsze będzie plastikowe wiadro.

Napełnij wiadro ciepłą wodą. Nigdy nie używaj wrzącej wody. Schłodź ją do temperatury 40-50 ℃.

Dodaj sodę oczyszczoną w proporcji 2 łyżki na 1 litr wody. Można użyć zarówno sody oczyszczonej, jak i sody kalcynowanej. Druga opcja jest nieco lepsza.

Aby roztwór był bardziej lepki dodaj jakiekolwiek bezzapachowe mydło w płynie. Możesz też dodać olej słonecznikowy, jeśli chcesz pozbyć się grzyba.

Wlej roztwór do opryskiwacza lub pistoletu natryskowego.

Obficie zraszaj pień, gałęzie i młode liście. Zabieg należy wykonać przed rozpoczęciem kwitnienia.

Porzeczki pryskać rano lub wieczorem, przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie.

Do podlewania 1 krzewu można użyć mieszaniny 2 łyżek sody oczyszczonej i 5 litrów wody. Jeśli do tego roztworu dodasz drożdże, otrzymasz dobry nawóz na korzenie porzeczek.

Zalety używania sody

Zabieg należy rozpocząć wczesną wiosną. Roztworem sody spryskuje się pędy i pąki, podlewając glebę wokół krzewu. W ten sposób można nie tylko zabić owady i grzyby, ale także pozbyć się chwastów i zwiększyć plon.

Krzewu nie należy podlewać bezpośrednio po zabiegu. Powinny minąć co najmniej trzy godziny, zanim roślina będzie mogła zostać podlana.

Środki ostrożności:

Taki roztwór jest nieszkodliwy dla ludzi. Niemniej jednak przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania prac. Stosuj gumowe rękawice. Po spryskaniu wrzuć ubranie do prania. Umyj dokładnie twarz i ręce wodą z mydłem i przepłucz usta.

Główne zdjęcie: google