Róża jest uwielbiana przez wielu ogrodników. Floryści często rozmnażają ciekawe odmiany w domu. Roślinę najczęściej rozmnaża się z łodygi, ponieważ nie jest konieczne posiadanie dużych krzewów.

Szczegóły dotyczące wyboru odpowiedniej odmiany

Istnieje wiele różnych sposobów rozmnażania. Przed rozpoczęciem należy ustalić, które odmiany nadają się do rozmnażania z łodygi. Podczas rozmnażania należy również wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

1. Prawie wszystkie odmiany róż można rozmnażać. Najpierw wypuszczają korzenie, a następnie tworzą zdrowe krzewy.

2. Przy rozmnażaniu odmian floribunda należy pamiętać, że tylko 50% sadzonek ukorzeni się.

3. Wiele trudności sprawiają także róże pnące. Prawdopodobieństwo, że podczas rozmnażania pojawią się nowe kwiaty jest dość małe.

Aby nie napotkać żadnych trudności podczas rozmnażania róż, należy koniecznie skorzystać ze wskazówek profesjonalistów.

Dzięki temu znacznie zwiększysz szanse na ukorzenienie się nowych roślin.

Kiedy najlepiej rozmnażać

Należy wybrać odpowiedni moment, jeśli używasz tego sposobu na rozmnażanie róż. Jeśli uda nam się to zrobić, młode rośliny ukorzenią się i przetrwają zimę. Najlepiej zrobić to na początku maja. Łodygi można przygotować także po jesiennym przycinaniu. Przed okresem zimowym na roślinie pozostaje duża ilość gałęzi, które dzięki temu nadają się do rozmnażania.

Rozmnażanie róż jesienią

Według specjalistów rozmnażanie róż jesienią jest dosyć łatwe. Dzieje się tak dlatego, że na krzewach pozostaje wiele gałęzi, które można wykorzystać do ukorzeniania. Jesienią można też umieścić łodygi w ziemi. Wczesną wiosną można je umieścić w szklarni.

Jak formować krzewy

Wiele dziewczyn często dostaje róże o niesamowitym zapachu. Jeśli chcesz posadzić takie kwiaty w swoim ogrodzie, powinieneś rozważyć użycie łodyg do rozmnażania konkretnej odmiany.

Ogrodnicy będą musieli odciąć dolną i górną część łodyg za pomocą ostrego noża. Środkowa część powinna mieć co najmniej 2 pąki. Dolne cięcie wykonuje się zwykle pod kątem 45 stopni. Łodygi muszą być również pozbawione wszelkich kolców. Powierzchnia powinna być zawsze posmarowana jodyną. Można również zastosować roztwór nadmanganianu potasu.

Pamiętaj, aby zanurzyć dolną część łodygi w specjalnym roztworze, który będzie stymulował tworzenie się korzeni. Należy posadzić nie głębiej niż na 2 centymetry. Jest to wystarczająca głębokość, aby łodygi mogły się ukorzenić. Należy również przykryć łodygi plastikowymi butelkami, aby szybciej zaczęły rosnąć. Jest to jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów.

Doskonałe rezultaty można uzyskać jedynie poprzez zastosowanie specjalnych środków, które działają jako stymulator wzrostu korzeni. Doskonale nadają się do tego celu środki do ukorzeniania. Do naturalnych stymulatorów należy woda miodowa, której można używać przez 2 tygodnie.

Główne zdjęcie: rykodelniza