Z okazji ślubu otrzymałam od rodziców mikrofalówkę, ponieważ nie mieli pieniędzy, natomiast moja siostra cioteczna dostała mieszkanie, ponieważ była nieszczęśliwa, nie mając rodziców. Z kolei ja miałam rodziców, lecz nie otrzymałam od nich tylu łask.

Mój tata miał siostrę, która zginęła wraz z mężem w wypadku samochodowym. Została roczna córka, Natalia, moja siostra cioteczna, młodsza ode mnie o rok. Zabrała ją do siebie babcia, gdyż moi rodzice ledwo wiązali koniec z końcem z jednym dzieckiem, więc nie mogli wziąć na siebie odpowiedzialności za jeszcze jedno dziecko.

Z czasem życie w naszej rodzinie się ułożyło, nie byliśmy bogaci, ale mogliśmy prowadzić całkiem normalne życie. Dzięki temu mój ojciec mógł pomóc Natalii i jej babci. To, jak pomagał Natalii, to już osobna historia.

Pamiętam, że przez całe moje dzieciństwo Natalia dostawała najlepsze prezenty. Kiedy płakałam i pytałam, dlaczego moja siostra dostała fajną lalkę, a ja jedynie kolorowankę, wszyscy mnie besztali.

- Nie bądź zazdrosna! Natalia nie miała mamy i taty, ma dość trudne życie - powiedziała do mnie matka.

Każda zabawka, którą miałam, mogła natychmiast stać się własnością Natalii - wystarczyło, że zaczęła kwilić. Jeśli nie chciałam rozstać się z czymś, co było dla mnie ważne, byłam stawiana do kąta, by zastanowić się nad swoim zachowaniem.

- Wstyd mi za ciebie, że nie chcesz oddać siostrze zabawkę! - Mama zbeształa, a tata ją poparł.

Nie przepadałam za Natalią, nie miałam dla niej litości. Nie z powodu zabawek czy prezentów, to zostało w przeszłości, ale dlatego, że Natalia wyrosła na manipulantkę i doskonale potrafiła udawać. Na początku mi dokuczała, wyzywała, szczypała, ale kiedy zachowywałam się tak samo w stosunku do niej, od razu zaczynała płakać i skarżyła się rodzicom. Bardzo szybko nauczyła się tego, w jaki sposób należy prosić, żeby otrzymać wszystko, czego zapragnie.

Jako nastolatkowie nie rozmawiałyśmy już ze sobą. Jednak bardzo często przychodziła do naszego domu. Zwykle starałam się wychodzić podczas jej wizyt, choć wiązało się to z ryzykiem zniknięcia słuchawek, płyt CD czy niektórych kosmetyków do makijażu.

W końcu nauczyłam się akceptować to, że Natalia zawsze jest nieszczęśliwa, że trzeba jej współczuć i pomagać w każdy możliwy sposób, i że jest prawdziwym aniołem. Rodzice właśnie w ten sposób ją traktowali i nadal jej pomagali. Oczywiście to było przykre, ale nic nie można było na to poradzić.

W zeszłym roku wyszłam za mąż. Oboje z mężem jesteśmy już dorośli, mamy po dwadzieścia osiem lat. Zdobyliśmy wykształcenie, mamy pracę i wiemy, czego chcemy od życia. Ale nie mamy jeszcze własnego mieszkania. Obecnie wszystkie nasze wysiłki skupiają się na oszczędzaniu na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Na moim ślubie, który w całości opłaciliśmy z mężem, rodzice sprezentowali nam kuchenkę mikrofalową. Nie liczyłam na drogi prezent, ponieważ wiedziałam, że moi rodzice nie są zbyt zamożni. Mój ojciec przeszedł na emeryturę, a moja matka miała operację, dlatego w rodzinie nie było żadnych oszczędności.

Nie zasmuciło mnie to, gdyż otrzymaliśmy fajny prezent. Mikrofalówka to dobra rzecz, z pewnością się przyda. Wszystko układało się dobrze, dopóki Natalia nie postanowiła wyjść za mąż w tym roku.

Była na moim ślubie, ponieważ rodzice na to nalegali, a ja nie chciałam się z nimi kłócić. Niech im będzie. Zachowywała się zwyczajnie, wręczyła ładny zestaw naczyń, więc nie miałam do niej żadnych pretensji. Odwdzięczyła się zaproszeniem na swój ślub. Nie bardzo chciałam tam iść, ale musiałam.

Moi rodzice również byli obecni na jej ślubie, nie mogło ich tam zabraknąć. Nie wiedziałam o tym, co chcą podarować, miałam głowę zaprzątniętą innymi sprawami. Postanowiliśmy dać w prezencie pieniądze, więc nie było sensu martwić się o to, że damy te same prezenty.

Gdy jednak głos zabrał tata, który był przybranym ojcem, szczęka mi opadła. Pomińmy wszystkie komplementy, którymi obdarzył Natalię, najważniejsze było to, że dostała klucze do mieszkania. Moi rodzice, którzy podarowali swojej córce mikrofalówkę na ślub, ponieważ nie mieli pieniędzy, po niecałym roku podarowali swojej siostrzenicy mieszkanie!

Zarówno ja jak i mój mąż byliśmy w szoku. Doskonale się składa, myślę, babcia na pewno zostawi mieszkanie Natalii, gdyż ją wychowała, rodzice podarowali jej mieszkanie, a ja zostałam z mikrofalówką i kredytem hipotecznym. Genialnie!

Mąż zabrał mnie z wesela, żebym nie pokłóciła się z rodzicami. Wręczył prezent pannie młodej i wyszliśmy. W domu świrowałam przez prawie całą noc, przypominałam sobie wszystkie niezbyt miłe sytuacje z dzieciństwa, wszystko co mówili do mnie mama z tatą, moje wesele, przed którym powiedzieli mi, że nie mają pieniędzy. Nie mogłam uwierzyć, że emeryt i nauczycielka są w stanie zaoszczędzić na mieszkanie w niecały rok.

Rodzice sami zadzwonili do mnie następnego dnia. Moja mama była niezadowolona, że wyszliśmy tak szybko, nie składając Natalii należytych gratulacji, to nie było zbyt miłe.

- Czy to, co zrobiliście, było miłe? Otrzymałam w prezencie mikrofalówkę, a ona mieszkanie? - Wkurzyłam się.

- Tylko my możemy pomóc Natalce, ma wystarczająco dużo kłopotów. Ty miałaś mamę i tatę na swoim ślubie, ale ona nie miała. Nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc w życiu!

- W jaki sposób pomogliście mi w życiu? - Byłam po prostu wściekła i kipiałam ze złości.

- Chcesz powiedzieć, że razem z ojcem w ogóle nic nie zrobiliśmy dla ciebie?

- Z pewnością nie więcej niż otrzymała wasza ukochana Natalka!

Rozłączyłam się i zablokowałam numery moich rodziców. Odniosłam wrażenie, że to nie Natalia nie miała rodziców, tylko ja. Przynajmniej taki wniosek mogłam wyciągnąć z podejścia moich rodziców.

Główne zdjęcie: youtube