Mam trójkę dzieci. Niestety, mój mąż zmarł, gdy nasze najmłodsze dziecko miało zaledwie sześć miesięcy. Co prawda mamy własne mieszkanie, ale nie da się żyć z zasiłku, trzeba płacić czynsz. Mój brat bardzo nas wspierał przez pierwsze pół roku, ale on też musi zadbać o swoją rodzinę.

Musiałam znaleźć pracę. Nie zarabiam zbyt wiele, muszę dużo pracować. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, pomyślałam o tym, by zrezygnować z przedszkola, zwłaszcza że moja mama jest na emeryturze i ma czas, by opiekować się wnukami.

Ale ona się nie zgodziła! Okazało się, że nie chce poświęcać im tyle czasu. Twierdzi, że stan zdrowia jej na to nie pozwala i że wcale nie musi tego robić, więc sama muszę sobie radzić. Poczułam się urażona. Czy w dzisiejszych czasach nie ma zwyczaju zajmowania się własnymi wnukami?

Na wszystkie moje prośby mama odpowiadała, że przez hałas podnosi jej się ciśnienie i że musi dbać o warzywnik w domku letniskowym. Następnie się rozłączała. Może przesadzam, ale ja też pracuję i chcę chociaż trochę odpocząć!

Jedynie teściowa mnie pomagała, która opiekowała się dziećmi kilka razy w tygodniu, podczas gdy moja mama co najwyżej raz w miesiącu przyjeżdżała i spędzała z nimi niewiele czasu. Starsze dzieci przyzwyczaiły się do mojej teściowej, lubią przychodzić i bawić się z nią, ale moją matkę traktują zupełnie inaczej. Ona nawet zaczęła się martwić, dlaczego wnuki nie są zadowolone, gdy ją widzą. Pewnego razu rozmawiałam z mamą przez telefon, zaprosiła nas do siebie, a ja od razu powiedziałam o tym dzieciom. Od razu powiedziały:

- Nie chcemy jechać, nudzi nam się gdy jesteśmy u niej. Wolimy pojechać do innej babci.

Mama nawet nie wiedziała, co powiedzieć i próbowała udawać, że nie usłyszała. Ale od tamtej pory przychodzi do nas częściej i zaczęła więcej rozmawiać z wnukami i dawać im prezenty. Teraz jestem w stanie oddać je do przedszkola, ale jeśli potrzebuję trochę wolnego czasu, mama chętnie z nimi zostaje i sama stała się o wiele milsza, mówiąc nawet, że wnuki ratują ją przed samotnością!

Główne zdjęcie: youtube