- Rozumiem, że to twoja siostra i chcesz jej pomóc - mówiła Natalia, dobierając każde słowo - Ale my już jej pomogliśmy. Pożyczyliśmy jej sporą sumę pieniędzy, gdy o to poprosiła. Pozwoliliśmy jej oddać później, gdyż nie była w stanie tego zrobić na czas. Przypuszczam, że moglibyśmy poczekać trochę dłużej, ale musimy zapłacić za szkołę Michała.

- Możemy wziąć pożyczkę - powiedział w końcu jej mąż.

- Dlaczego Ania nie może tego zrobić? - Natalia straciła cierpliwość i oburzyła się - Niech ona odda nam dług i weźmie pożyczkę dla siebie! I niech sama spłaca. Dlaczego mamy to robić?

- Przecież wiesz, że nie będzie jej stać na kredyt - powiedział Patryk spokojnie - Odeszła od męża, wynajmuje teraz mieszkanie, płaci za korepetytorów dla swojego dziecka.....

- Wszystko to robi za twoje pieniądze. Gdyby wiedziała, że nie będziesz jej utrzymywał, zastanowiłaby się, zanim odeszłaby od męża.

- Natalka, jestem zmęczony. Wiesz, że nie mogę prosić Anię, by zwróciła pieniądze. Ona ich nie ma. Więc skończmy z tym.

Patryk założył kurtkę, buty i biorąc ze stołu paczkę papierosów, wyszedł na balkon, szczelnie zamykając za sobą drzwi. Natalia, niczego nie osiągając poprzez kolejną rozmowę, usiadła na krześle i zaczęła pić kawę. Kawa już dawno wystygła, więc wylała do zlewu i zaczęła myśleć o tym, co powiedział jej mąż: „Nie mogę prosić Anię, by zwróciła pieniądze. Ona ich po prostu nie ma. Oczywiście, że nie ma, a my mamy dużo! Mam jej serdecznie dość!”.

Ania, młodsza siostra jej męża, zawsze sprawiała mu jakieś kłopoty. Nie poznali swojego ojca, a ich matka zginęła w strasznym wypadku, przechodząc w pośpiechu przez przejazd kolejowy. Patryk kończył wtedy szkołę, natomiast Ania miała wtedy zaledwie 4 lata. Wychowywał siostrę sam.

Patryk przyzwyczaił się, że zawsze daje siostrze wszystko, co najlepsze i najsmaczniejsze. Nic się nie zmieniło nawet wtedy, gdy w jego życiu pojawiła się Natalia. Zawsze dawał jej pieniądze z budżetu domowego na różne zachcianki. Kiedy więc Ania wyszła za mąż, Natalia wreszcie odetchnęła pełną piersią. Mąż nadal robił siostrze drogie prezenty na urodziny i Boże Narodzenie, ale teraz te wydatki były przynajmniej przewidywalne.

Kiedy między nią a jej mężem zaczęło się psuć, Patryk jako pierwszy stanął w obronie siostry. Jeśli Natalia uważała, że Ania nie powinna spieszyć się z rozwodem, zostawiać dziecka bez ojca i powinna spróbować naprawić relacje z mężem, to Patryk powiedział siostrze, że może na niego liczyć. Ania tylko na to czekała.

Od roku w rodzinie Natalii i Patryka coraz częściej dochodzi do konfliktów ze względu na to, że Patryk utrzymuje siostrę. Patryk uważa, że jego obowiązkiem jest wspieranie siostry i siostrzeńca, natomiast Natalia powiedziała mężowi, że wsparcie nie powinno stać się jego obowiązkiem. Ania jest dorosłą kobietą i może zapewnić byt sobie i swojemu dziecku.

Ostatnia rozmowa doprowadziła do tego, że nie chciał jej słuchać. Najprawdopodobniej Ania nie zwróci im żadnych pieniędzy, uświadomiła to sobie Natalia, więc była oburzona. Musi albo zaakceptować to, co się dzieje, albo kazać mężowi dokonać wyboru.

Co poradzilibyście Natalii? Z jednej strony Patryk postępuje słusznie, nie zostawiając siostry w trudnej sytuacji, ale jednocześnie stawia swoją rodzinę w równie trudnej sytuacji.

Główne zdjęcie: youtube