Dzisiaj proponuję zrobić pyszną ciabattę w domu. Dostaniemy pachnący włoski chleb, porowaty i z bardzo miękkim okruchem. Ciabattu zrobimy bez zakwasu, w bardzo prosty sposób. Twoja kuchnia będzie wypełniona niesamowitymi smakami i będzie przypominać małe Włochy.
Składniki (na 2 bochenki chleba):
- mąka-400 gr.
- woda-300 ml
- sól - 7 gr.
- cukier - 1 łyżeczka.
- drożdże suche - 1 łyżeczka.
- oliwa z oliwek - 2 łyżki.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do ciepłej wody (około 40 stopni) dodajemy drożdże i dodajemy 1 łyżeczkę cukru. Mieszamy to i pozwalamy drożdżom zacząć reagować. To nie trwa dłużej niż 5 minut. Tak wygląda mieszanina z aktywnymi drożdżami.
Teraz do dużej miski, jeśli mieszasz ciasto rękami, lub do miski miksera dodaj przesianą mąkę, dodajemy do niej drobną sól i dodajemy 2 łyżki oleju roślinnego.
Umieszczamy hak do miksera i zaczynamy mieszać ciasto. Woda z drożdżami wlewa się stopniowo, cienką strużką.
Mieszamy ciasto przez bardzo długi czas, około 15 minut.
Jeśli zrobisz to rękami-posmaruj ich olejem roślinnym, aby ciasto się nie przylgnęło.
W rezultacie ciasto okazuje się lepkie, płynne. Nie bój się, ciasto na ciabattę i powinno być właśnie takie.
Teraz wlej wystarczającą ilość oleju roślinnego do ręki i dobrze nasmaruj dno i boki miski.
Przykryć ciasto ręczniczkiem i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 30 minut.
Można pozostawić w piekarniku elektrycznym na 40 minut.
Za pół godziniy wyjmujemy ciasto z piekarnika, smarujemy dłonie olejem roślinnym i zaczynamy ciasto od każdej krawędzi, dobrze rozciągać i składać kopertą.
Nie można go mieszać, ciasto jest bardzo delikatne, przewiewne, aby gotowy chleb był porowaty, z otworami, nie powinniśmy wypuszczać powietrza z ciasta.
Już, złożyliśmy kopertę, przykryliśmy ręcznikiem i ponownie wsadzili ciasto, aby wyrosło w ciepłym miejscu.
W ten sposób ciasto powinno wzrosnąć 3 razy.
Stół posypujemy mąką, smarujemy dłonie olejem i wykładamy ciasto. Dzielimy go na 2 części. To oznacza, że będziemy mieli dwie ciabatty.
Ciasto jest ponownie składane kopertą. Każdą krawędź dobrze rozciągamy i przykrywamy ciastem.
Przykryj blachę do pieczenia papierem, posyp mąką i połóż przygotowane ciabatty. Przykryj cienkim ręcznikiem i odstaw na kolejne 30-40 minut.
Nasz chleb dobrze urósł. Na każdym kawałku ciasta wykonujemy 2 nacięcia.
Rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Na dolnym poziomie umieszczamy miskę lub formę z bardzo gorącą wodą, z wrzącą wodą, a na średnim poziomie umieszczamy blachę do pieczenia z chlebem. Pieczemy ciabattę do rumianej skórki przez około pół godziny.
Jaki chleb okazuje się pachnący! Jeśli go zapukasz, usłyszysz głuchy dźwięk. To znaczy, że prawdziwa ciabatta jest gotowa. Przykryj cienkim ręcznikiem i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Chleb ostygł i stał się bardziej miękki. Ze względu na fakt, że umieściliśmy gorącą wodę na dole – chleb nie spalił się i okazał się miękki w środku.
Ciabattę radzę jeść pierwszego dnia. Na drugi dzień, włoski chleb osobiście przypomina mi zwykły pyszny chleb.
Porowatość jest wyraźnie widoczna w przekroju, taką porowatość mają prawdziwe włoskie ciabatty, a po naciśnięciu widać, jaka jest przewiewna i miękka.
Główne zdjęcie: YouTube