Najlepszy kwas chlebowy do okroszki, oczywiście jest własnego gotowania. Domowy, ostry, z aromatem chleba – od takiego masz tylko korzyści i dużo przyjemności!

Proponuję przepis na pyszny kwas dla okroszki. Przygotowuje się bardzo łatwo, ale głównym warunkiem jest to, że drożdże muszą być świeże. Sprawdź ich wydajność, gdy rozcieńczysz odpowiednią porcję w szklance wody 0,5. Jeśli po 15 minutach na powierzchni nie pojawi się" czapka " z bąbelków, weź inne drożdże – z tymi kwas nie wyjdzie. Zaczynamy.

Czego potrzebujesz na 1 litr kwasu do okroszki:

  • ciemny (żytni) chleb-400 gr;

  • cukier - 50 gr;

  • świeże drożdże - 1 łyżeczka.

Gotowanie:

1. Chleb żytni pokroić na kawałki — nieco większe niż na krakersy. Układamy na blasze do pieczenia i suszymy w piekarniku w średniej temperaturze.

2. Bierzemy wielki garnek, wlewamy do niego 3 litry wody pitnej, zasypiamy cukier, mieszamy do rozpuszczenia i stawiamy garnek na ogień. Podgrzej do wrzenia i natychmiast odstaw.

3. Pozostawić to, do całkowitego ostygnięcia, zmierzyć pół szklanki wody w innym pojemniku. W nim hodujemy określoną porcję świeżych drożdży. Podczas gdy drożdży dają reakcję, dodajemy kawałki suszonego i schłodzonego czarnego chleba do garnka z główną wodą. Następnie dodajemy wodę z drożdżami i wszystko w końcu wymieszamy czystą łyżką lub łopatką.

4. Następnie garnek z przyszłym kwasem pokrywamy jedną warstwą gazy i pozostawiamy na 12 godzin w temperaturze kuchennej, ale żeby nie padali promienie słoneczne. Uważaj: jeśli kwas zaczął się pienić, to znaczy, że cały proces przebiega prawidłowo.

5. Po 12 godzinach napój jest również filtrowany przez gazę, ale już złożoną w kilku warstwach. Wlać do plastikowych lub szklanych butelek i umieścić w lodówce przez trzy dni, gdzie kwas chlebowy w końcu dojrzeje. Teraz może być używany do przygotowania ulubionego letniego dania – okroszki. Lub po prostu go pić, jest doskonale orzeźwiający w upale!

Główne zdjęcie: google.com