Zjedliśmy wszystkie słodycze w domu, dlatego nic nie pozostało do pogadanki przy kawie lub herbacie! Mamy brak pysznych bułeczek w domu. Dlatego po pracy postanowiłam przygotować z koleżanką pyszne bułeczki do kawy lub herbaty.

Składniki, których potrzebujemy do przygotowania bułeczek:

  • Mąka (pszenna; wyższy gatunek) - 500 gr.
  • Drożdży (suszone) - 10 gr.
  • Jajka (świeże) - 2 szt.
  • Cukier - 40 gr.
  • Mleko (woda) - 200 ml.
  • Masło - 80 gr.

foto: google

Proces przygotowania:

Do głębokiej miski wlewamy mleko, dodajemy cukier, sól, jajka, a następne dokładnie mieszamy trzepaczką. Następnie do miski dodajemy trochę przesianej mąki, a także drożdże i ugniatamy ciasto. Mąkę należy dodawać stopniowo! Teraz do miski dodajemy masło, a zatem kontynuujemy wyrabianie ciasta. Jeśli jest problem z dokładnym wymieszaniem całości z masłem, możemy dodać trochę mąki.

Miskę smarujemy niewielką ilością oleju roślinnego, zatem wykładamy ciasto, przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 60 minut. Piekarnik doskonale radzi sobie z tym zadaniem, dlatego jego wnętrze nagrzało się do 50 stopni Celsjusza. Potem piekarnik wyłączyłam. W piekarniku nie ma przeciągu, a temperatura dla ciasta jest idealna, aby znajdowało się w środku w ciągu jednej godziny.

foto: google

Po 60 minutach ciasto należy wyjąć, zatem ponownie zagnieść, a następnie podzielić na 8 równych części. Moja córka była tak zachwycona zagniataniem ciasta, że zaczęła formować z ciasta różne kształty – ciekawe wyrazy twarzy (patrz zdjęcie). Więc pośmialiśmy się trochę nad tą kreatywnością, a po chwili dalej kontynuowaliśmy przygotowanie przepysznych bułeczek.

foto: google

Więc bierzemy do rąk kawałek ciasta, zatem rozwałkowujemy go wałkiem do ciasta, zwijamy w rolkę, dobrze łącząc ze sobą brzegi ciasta, zginamy na pół i ponownie łączymy ze sobą brzegi. Następnie bierzemy blachę do pieczenia (ja akurat mam formę o rozmiarach 20x30 cm), smarujemy masłem, wykładamy rolki z ciasta, zatem przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na 20-25 minut, aby ciasto się podniosło.

foto: google

foto: google

foto: google

foto: google

foto: google

Następnie bierzemy nożyczki, robimy głębokie nacięcia, jednak nie do końca, kładziemy mały kawałek masła, potem posypujemy niewielką ilością cukru (do smaku) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 185 stopni Celsjusza. Czas pieczenia – 25 minut.

Ważne! Możesz po prostu uformować z ciasta kształt kuli, a następnie wykonać takie same nacięcia nożyczkami.

Wydostajemy z piekarnika nasze przepyszne bułeczki z piekarnika i degustujemy je. Okazało się, że nasze bułeczki są bardzo lekkie. Są na tyle przewiewne, miękkie oraz apetyczne, że chce się zjeść je wszystkie na raz i z nikim się nie dzielić.

foto: google

foto: google

Jeśli wolisz, by bułeczki były słodnie, polecam dodanie do ciasta trochę więcej cukru (zamiast 40 gramów należy dodać 60-80 gramów). Tym razem dodałem niedużą ilość cukru, ale bułeczki i tak się udały oraz bardzo nam smakowały. Życzymy wszystkim smacznego!

Główne zdjęcie: google.com