Bez wagi gotuję to proste i pyszne ciasto jogurtowe do herbaty. Wszystkie składniki odmierzam, używając szklanki po jogurcie, użytej w przepisie. Wszystkie składniki ciasta, a są one najbardziej powszechne i proste, mieszam trzepaczką. Przepis jest tak prosty i przyjemny, że od razu chce się zabrać za gotowanie. Nie trzeba niczego miksować i ugniatać przez długi czas. Gotowanie wraz z pieczeniem zajmuje tylko 40-45 minut.

Składniki na foremkę o średnicy 20-22 cm:

  • Jogurt naturalny – 1 kubeczek (350 gr)
  • Cukier – 1 kubeczek
  • Mąka – 2 kubeczku
  • 1/3 kubeczka oleju roślinnego
  • Jajka – 3 szt.
  • Proszek do pieczenia – 1 saszetka (10 gr)

Dodatkowo:

  • Olej roślinny do smarowania formy – 1 łyżeczka
  • Cukier puder do dekoracji ciasta – 1 łyżeczka (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Do przygotowania tego ciasta potrzebujemy naturalnego jogurtu w kubeczku. Jogurt może mieć dowolną zawartość tłuszczu. Należy go wcześniej wyjąć z lodówki, aby trochę się nagrzał. Wlewamy jogurt do głębokiej miski, ale nie wyrzucamy kubeczka – będziemy go używać dalej. Osobiście biorę zwykły jogurt w dużym kubeczku 350 gramów. Jest to świetne rozwiązanie.

foto: google

Wypełniamy pusty kubeczek po jogurcie cukrem i dodajemy go do jogurtu. Mieszamy, aż ziarenka cukru się rozpuszczą.

foto: google

Wbijamy wszystkie jajka naraz i ponownie mieszamy, aż będą gładkie. Jajka należy również wcześniej wyjąć z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej.

foto: google

Napełniamy kubeczek mąką i dodajemy do mieszanki. W sumie będziemy potrzebować dokładnie dwóch takich kubeczków mąki. Po wsypaniu każdego kubeczka ciasto należy dobrze wymieszać, aż grudki mąki się rozpuszczą.

foto: google

Dalej do ciasta dodajemy proszek do pieczenia i ponownie dobrze wymieszaj. Używam dokładnie jednej saszetki (10 g). Ta ilość będzie odpowiednia.

foto: google

1/3 kubeczka oleju roślinnego dodajemy do ciasta i ponownie dobrze mieszamy. Jest to ostatni składnik naszego ciasta. Okazuje się, że jest lepki, ale niezbyt gęste i niepłynne ­– prawie jak na zwykłą szarlotkę.

foto: google

Aby upiec ciasto, musimy przygotować formę, smarując ją olejem roślinnym. Forma może mieć dowolny kształt. Osobiście używam najprostszej silikonowej formy o średnicy 20-22 cm, często używam jej w przepisach na ciasta. Jest ona wygodna, ponieważ nie trzeba ją smarować, a co dla mnie najcenniejsze i wygodne – bardzo łatwo jest z niej wyciągnąć gotowe ciasto. Jednak pomimo tego, że silikonowej formy można nie smarować, nadal to robię prawie zawsze. Bardziej mi się to podoba, bo brzegi i spód wypieków wtedy są pełniejsze i, jeśli mogę tak powiedzieć, „eleganckie”. Ponadto wyjęcie ciasta z formy w tym przypadku będzie jeszcze łatwiejsze. Jednak to są moje nawyki i można ten krok pominąć.

foto: google

Ciasto wylewamy do wysmarowanej foremki, równomiernie rozprowadzamy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika w trybie normalnym góra-dół.

foto: google

Pieczemy ciasto w temperaturze 180 stopni przez 30-35 minut do miękkości i odpowiedniego zarumienienia. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę cechy piekarnika. Może to zająć ci trochę mniej lub więcej czasu. Gotowość można sprawdzić wykałaczką. Podczas przekłuwania ciasta powinna ona pozostać suchą. Ciasto podczas pieczenia urośnie mniej więcej dwukrotnie. Dlatego foremkę należy wypełnić nie więcej niż na 2/3 głębokości. Powierzchnia ciasta może pękać, co jest normalne, ponadto wygląda to bardzo sympatycznie i apetycznie.

foto: google

Gotowe ciasto należy schłodzić i dopiero po tym można wyjąć je z formy. Jest to bardzo łatwe do zrobienia. Odwracamy ciasto do góry nogami, zdejmuję foremkę, przykrywam talerzem i ponownie przewracam. Dzięki temu, że nasmarowałam foremkę olejem ciasto, niemal natychmiast się z niej wysunęło.

foto: google

Teraz możemy posypać ciasto cukrem pudrem. Jednak jest to opcjonalne, według własnego gustu. Ciasto może być podawany z herbatą lub kawą.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com