To najdelikatniejsza, najbardziej jabłkowa, najbardziej harmonijna ze wszystkich szarlotek, jakie znam. Nazywają ją królewskim ciastem. W mojej kolekcji jest ponad 150 sprawdzonych przepisów na szarlotkę. Ten znajduje się w pierwszej piątce ulubionych.

Składniki:

  • 6-7 jabłek (nieco mniej niż 1 kg, przepis wskazywał 2 funty)
  • 1,5 szklanki cukru (około 300 g)
  • 2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki masła (około 150 g)
  • 1 duże jajko
  • 0,5 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia (to już moja modyfikacja, tego nie było w przepisie)

Jajko dzielę na białko i żółtko. Cukier też dzielę na pół. Do jednej części cukru dodaję żółtko i mieszam widelcem z cukrem, aż powstaną okruchy.

foto: google

Masło pocieram rękami w okruchy z mąką i sodą, dodaję cukier z żółtkiem i ponownie pocieram. Powstaje mączna, tłusta kruszonka. To będzie nasze ciasto.

foto: google

Rozkładaną formę wykładam papierem do pieczenia i wsypuję do niej 2/3 kruszonki. Prawidłowo ten miękisz nazywa się streusel. Tak nazywają go cukiernicy na całym świecie.

Ścieram jabłka na grubej tarce. Jabłka zamien w wióry nożem lub tarką.

foto: google

Wykładam jabłka na kruszonkę. Warstwa jest bardzo wysoka. Prawie do krawędzi formy. Drugą połowę cukru mieszam widelcem z białkiem jajka.

foto: google

Białko i cukier można po prostu wymieszać. Jeśli chcesz, możesz dodać wanilinę. Oryginalna receptura nic o tym nie mówi. Do cukru z białkiem dodaję 1 łyżeczkę zmielonego cynamonu i dokładnie mieszam. Po prostu uwielbiamy połączenie cynamonu i jabłek.

foto: google

Równomiernie rozprowadź mieszankę białko-cukier-cynamon łyżką w formy na jabłkach, starając się przykryć całą powierzchnię jabłek.

foto: google

Teraz pozostałą 1/3 streusla rozprowadzam na jabłkach z masą białkową. Rozgrzej piekarnik do 190-200 stopni i włóż ciasto do piekarnika.

foto: google

Ciasto piecze się przez 40-60 minut. Zarumienienie wierzchniej warstwy ciasta wskaże gotowość. Wierzch zmieni kolor na złoty. Gotowe ciasto można posypać dowolnymi posiekanymi orzechami. Pyszne z solonymi pistacjami.

Jeszcze jeden niuans: nie wyjmuj od razu ciasta z formy, powinno stać i ostygnąć, bo jabłka dają sok, który powinien wchłonąć się w ciasto.

Opisywałam przepis znacznie dłużej, niż gotowała to ciasto. Jest naprawdę proste, łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Główne zdjęcie: google.com