Najstarszą metodą przygotowania mięsa polega na praktycznym braku przygotowania. Tak przyzwyczailiśmy się do smażenia, pieczenia i gotowania potraw, że najbardziej naturalny sposób przetwarzania – peklowanie – odszedł na dalszy plan.

Peklowanie mięsa może być różne, jednak zdecydowali się pozostać przy najprostszej i najbardziej ekonomicznej metodzie, podobnie jak przygotowanie gravlaxu (surowa ryba marynowana) po francusku. Tak naprawdę jest to tylko wołowina marynowana w wódce, doprawiona odpowiednimi przyprawami.

Składniki

  • Wołowina – 1 kg
  • Wódka – 150 ml
  • Sól – 100 g
  • Cukier – 100 g
  • Czarny pieprz (groszek) – 1 łyżeczka
  • Olej słonecznikowy – 3 łyżki

Sposób przygotowania

Wkładamy do pojemnika otwarty woreczek foliowy. Do woreczka wsypujemy sól, cukier, pieprz, wlewamy wódkę i olej. Mieszamy marynatę.

Do woreczka wkładamy kawałek mięsa (najlepiej bez żyłek), obtaczamy w marynacie i zawiązujemy woreczek.

Mięso pozostawiamy w lodówce na 3 dni, obracając je raz lub dwa razy dziennie, aby było dobrze nasączone marynatą.

Wyciągamy mięso. Nie spłukujemy, po prostu wycieramy papierowym ręcznikiem. Pozwalamy trochę wyschnąć i cieszymy się prostą i pyszną przekąską!

Marynowaną wołowinę można przechowywać przez bardzo długi czas i ona równie dobrze smakuje zarówno dopiero ugotowana, jak i przetrzymana w lodówce. Ta przystawka jest sto razy lepsza niż zwykłe pokrojone salami. Zalecamy podawanie jej z sosem jajecznym lub śmietankowym. Kolejna ważna uwaga: podczas przechowywania mięsa nie zapomnij go od czasu do czasu odwracać, aby nie wyschło od góry i nie zawilgociło od dołu. A jakie Wy znacie przepisy peklowania?

Główne zdjęcie: sovkusom.ru