Utwór „Somewhere over the rainbow” (inna nazwa „Over the rainbow”) jest klasyczną balladą, której autorami są H. Arlen i E. Harburg. Arlen i Harburg napisali ten utwór do filmu „Czarnoksiężnik z Os”, który pojawił się w dalekim 1939 roku. Dzięki amerykańskiej piosenkarce i aktorce Judy Garland, bowiem to ona jako pierwsza nagrała „Somewhere over the rainbow”, ballada stała się popularną i znaną na świecie, otrzymawszy nagrodę Oskara.

W krótkim czasie hitem muzycznym stała się nie tylko jej wersja wokalna, ale również instrumentalna. W tych dwóch wersjach „Over the rainbow” zabrzmiała w repertuarze takich słynnych gwiazd na scenie jak Ray Charles, Eric Clapton, Frank Sinatra, a także Norah Jones, Eva Cassidy, Celine Dione, Bob Marley oraz wiele innych. Piosenka ma prosty tekst, a także melancholijna melodię. Przestawia marzenia młodej dziewczyny o tym, aby uciec z tego pogrążonego w chaosie świata do nowego oraz szczęśliwego środowiska, w którym nie istnieje smutku, a który rzeczywiście istnieje ponad tęczą. W tej piosence jest ukazania dziecięca wiara, że drzwi do magicznej przestrzeni będą otworzone. Jest to bajeczny świat z topniejącymi jak cytrynowe dropsy problemami.

Ta oryginalna ścieżka muzyczna bardzo często jest puszczana w różnych stacjach radiowych, prezentujących wiele gatunków muzycznych. Niestety jednak istnieje bardzo niewiele piosenek, które nas super skutecznie odprężają, uwalniając od skutków stresu. Więc śmiało możemy stwierdzić, iż piosenka „Somewhere over the rainbow” pozwala nam szybko nabrać sił oraz uzyskać spokój i ulgę, jak również wyzwolić naszą energię życiową. Muzyka, który wybrzmiewa wprawie 100 lat wprawia także nas w dobry nastrój…

Może ktoś z was wie, kto śpiewa ten utwór muzyczny?

Ten piosenkarz miał na imię Israel, jego zaś nazwisko – to Ka’ano’i Kamakawiwo’ole. Urodził się w 1959 roku w Honolulu, stolicy amerykańskiego stanu Hawaje. Israel stał się jednym z najbardziej popularnych hawajskich piosenkarzy dzięki wydanemu w 1993 roku albumowi „Facing Future”, w którym między innymi był utwór „Somewhere over the rainbow”. Ballada została użyta w wielu filmach, serialach, a także w reklamach i programach telewizyjnych, a jej wykonawca także zdobył wielką popularność dzięki niezwykłym utworom muzycznym, które wykonywał przy akompaniamencie ukulele.

Israel Ka’ano’i Kamakawiwo’ole miał żonę, która miała imię Marlena oraz córkę Cesliannę. Piosenkarz był skrajnie otyły, bowiem ważył 343 kilogramy, a jego wzrost wynosił niecałe 189 centymetrów. Dlatego u niego często pojawiali się pewne problemy zdrowotne. Z powodu otyłości III stopnia był kilkakrotnie hospitalizowany oraz poddawany kilkakrotnemu leczeniu. Ze względu na kontrast pomiędzy ogromną posturą a swoim delikatnym głosem, piosenkarz był często nazywany przez sympatyków „Łagodnym olbrzymem” (ang. „The Gentle Giant”).

Niestety to właśnie nadotyłość Israela doprowadziła do występowania u niego bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Popularny piosenkarz miał niewydolność serca, a także powikłania ze strony układu oddechowego. Te i inne problemy zdrowotne, które pojawiły się w powodu otyłości olbrzymiej doprowadziły Israela do śmierci. Zmarł piosenkarz w Centrum Medycznym Queen w mieście Honolulu 26 czerwca 1997 roku, mając zaledwie 38 lat. W budynku publicznym Kapitolu w Honolulu wystawiono jego trumnę, która została wykonana z drzewa koa. W pogrzebie Israela wzięło udział ponad 10 tysięcy osób, zatem jego ciało zostało spalone. Również tysiące osób uczestniczyli w ceremonii rozsypania prochów Israela na Oceanie Spokojnym. Ta ceremonia odbyła się 12 lipca 1997 roku w miejscowości Makua Beach. Jednak Israel Ka’ano’i Kamakawiwo’ole do dnia dzisiejszego jest legendą na Hawajach. Wielu oddanych fanów wciąż słuchają jego piosenek, nosząc w sercu sympatię do tego niezwykłego człowieka.

Więc na końcu tego artykułu zadajemy sobie pytanie: ciekawe, czy wielbicieli jego twórczości muzycznej wiedzieli kim rzeczywiście był Israel Ka’ano’i Kamakawiwo’ole? Spróbujmy więc znaleźć odpowiedź na to pytanie…

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com