Łupina z cebuli – to skarb dla mieszkańców domków letniskowych

Bywa tak, że czasami ignorujemy stare i sprawdzone sposoby zwiększania plonów lub zwalczania szkodników czy walki z chorobami.

Łupina z cebuli — to skuteczny sposób na zwiększenie plonów. Jej wywar zawiera pełny zestaw potrzebnych elementów: wapń, potas, mangan, magnez, żelazo, miedź, selen, chrom, bor, miedź itp. Łupina zabija bakterie chorobotwórcze, a jednocześnie dostarcza roślinom pierwiastki śladowe. Działa na rośliny podobnie jak odwar z żeń-szenia na człowieka. Odwar i napar stymulują wzrost rośliny. Dlatego stają się bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Jak tylko zauważysz, że liście ogórków zaczynają ulegać nekrozie, weź dwie garści łupiny z cebuli, włóż do 10-litrowego emaliowanego garnka, wlej cały garnek wody i gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Po zdjęciu z ognia, odstaw napar. Pozwól naparowi parzyć przez kilkanaście minut, a następnie odcedź.

Do jednego wiadra wody należy wlać 2 litra naparu. Następnie trzeba opryskiwać liście ogórków za pomocą opryskiwacza lub konewki. Tylko należy to zrobić we wczesnych godzinach porannych.

Podczas występowania przędziorków na ogórkach należy stosować napar z cebuli do spryskania ogórków (przygotować napar z 200 gramów łupiny z cebuli i 10 litrów wody, odczekać 4-5 dni, zatem odcedzić). Spryskiwać ogórki należy częściej niż trzy razu co 5 dni.

Skutecznym sposobem na zwalczenie mszyc na roślinach warzywnych możemy uważać następujący środek. Aby jego przygotować, należy wsypać 0,5 wiadra łupiny z cebuli, następnie napełnić wiadro po brzegi gorącą wodą. Odstawić napar na jeden dzień, zatem odcedzić, rozcieńczyć dwukrotnie wodą. Taki napar można również stosować do zwalczania stonki ziemniaczanej na bakłażanach.

Aby ochronić jabłonie przed ćmą bukszpanową, należy je spryskiwać po kwitnieniu dowolnym z powyższych naparów. Trzeba to zrobić w pierwszy ciepły wieczór (gdy temperatura wynosi co najmniej 15 stopni) po zachodzie słońca. Spryskiwanie należy powtarzać co 7 dni przez cały okres letniej aktywności motyli, czyli około jednego miesiąca.

Do odżywiania roślin watro stosować napar, przygotowany z 10 gramów łupiny z cebuli i 5 litrów wrzącej wody.

Zmiażdżona łupina z cebuli służy również do długotrwałego przechowywania owoców.

Jabłka i gruszki należy umieścić w plastikowe worki, a zatem wymieszać z posiekaną łupiną z cebuli.

Przed umieszczeniem roślin okopowych w magazynie należy posypać je posiekaną łupiną z cebuli. Wtedy nie będą oni atakowane chorobami grzybowymi.

Wypróbuj i upewnij się, że to wszystko naprawdę działa. Tego typu środek również nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Główne zdjęcie: jenskiymir.com