Pachnący koperek to ulubiona przyprawa gospodyń domowych. Bez kopru większość potraw ma zupełnie inny smak! Jego właściwości lecznicze są znane od czasów starożytnych: substancje mineralne tworzące koperek poprawiają procesy trawienne i oczyszczają krew. Koper zawiera sole mineralne wapnia, fosforu, żelaza i magnezu, olejki eteryczne, witaminy z grup C, A, B, PP.

Zamrażanie koperku stał się bardzo powszechne – wygodnie jest przechowywać go w zamrażarce, zielona przyprawa jest dostępna przez cały rok. Koper, który został wystawiony na działanie niskich temperatur, naprawdę dobrze się przechowuje, ale niestety traci swoje właściwości lecznicze!

Istnieją sposoby na dłuższe przechowywanie koperku. Sprawdź je koniecznie!

Jak przechowywać koperek w słoiku

foto: jenskiymir.com

Dobrze opłucz świeży koperek, drobno posiekaj i osusz.

Umieść posiekany koperek w czystych, suchych słoikach, przykryj pokrywką.

W ten sposób koperek jest bezpiecznie przechowywany w lodówce przez 2 miesiące, nie żółknie i nie traci swojego aromatu.

Wszystkie witaminy i składniki odżywcze są doskonale zachowane!

Rzeczywiście wygodnie jest mieć czysty, posiekany, gotowy do spożycia koperek w lodówce.

foto: jenskiymir.com

Latem zawsze miło jest dodawać świeże zioła do potrawy. Lepiej kupować koperek nie w sklepie, ale na rynku – domowy koperek z ogrodu jest bez wątpienia bardziej przydatny.

Jak przechowywać koperek za pomocą cebuli

Wszelkie zioła można przechowywać przez długi czas za pomocą zwykłej cebuli: wyczyść zakupiony koperek od śmieci, ale nie myj. Umieść zielony pęczek w plastikowej torbie razem z cebulą pokrojoną w ćwiartki. Trzymaj zawiązaną torbę w lodówce, wentyluj ją co 5 dni i zmieniaj cebulę na świeżą.

Jak przechowywać koperek w słoiku z wodą

Wszelkie zioła – pietruszkę, koperek, kolendrę, liście selera – można przechowywać jako bukiet kwiatów w słoiku z wodą. Aby zatrzymać odparowanie wilgoci z soczystych liści, owiń pęczek plastikową torebką.

Główne zdjęcie: jenskiymir.com