Na tle wszystkich innych owoców gruszki wyglądają znacznie skromniej. Jednak ich wartość jest bardzo zaniżona. W końcu zawartość tłuszczu w gruszkach jest dość niska. Niemniej jednak natura ukryła w tych owocach sporo minerałów, mikroelementów i witamin. Dla tych, którzy troszczą się o swoje zdrowe odżywianie i odchudzanie, gruszki są idealnymi owocami (dla wszystkich innych oczywiście też).

Owoce, które są dostępne przez cały rok dzięki nowoczesnym sposobom przechowywania, można nazwać bogatym źródłem energii. Mają one niską zawartość kwasu owocowego i dużą ilość fruktozy, która jest paliwem dla organizmu.

Witaminy w gruszkach

To prawie cały kompleks witamin z grupy B, które wspierają metabolizm. Uważa się również, że ryboflawina, jedna z witamin z tej grupy, pomaga w zwalczaniu migreny.

Oprócz witaminy B gruszka zawiera tak dużo witaminy C, że pokrywa 7% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej. Witamina A jest bardzo ważna, ponieważ pomaga zwalczyć między innymi grypę, która uwielbia atakować nas jesienią i zimą.

Gruszki stymulują produkcję hormonów szczęścia. Zawierają również dużo błonnika, który wspomaga trawienie. Dlatego gruszki nie zatrzymują się na długo w żołądku, pozostawiając po sobie wiele składników odżywczych.

Gruszki chronią przed chorobami układu krążenia

Kwas foliowy wzmacnia serce i stymuluje krążenie krwi. Zmniejsza także poziom homocysteiny w organizmie. Homocysteina jest aminokwasem i półproduktem w metabolizmie. Jeśli jej poziom we krwi jest zbyt wysoki, może ona uszkodzić naczynia krwionośne.

Gruszki zawierają wiele minerałów i mikroelementów – wapń, miedź, magnez, cynk i fosfor. Występują w nich również ślady potasu. Potas chroni przed problemami z pęcherzem i nerkami, a także przed chorobami krążenia, ponieważ obniża ciśnienie krwi. Nawet bor, substancja odpowiedzialna za tworzenie kości, znajduje się w gruszkach.

Na półkach sklepowych gruszki są zawsze reprezentowane w kilku odmianach. Ktoś lubi odmiany miękkie, ktoś bardziej słodkie – wszystkie są zdrowe. Wybierając swoich ulubione jabłka w sklepie, nie zapomnij o gruszkach – są one nie mniej korzystne.

Główne zdjęcie: google.com