Dziś dowiecie się, jak rozwiązać problem żółknięcia liści czosnku.

Aby pozbyć się żółknięcia liści czosnku – musisz określić przyczynę pojawienia się problemu. Dlatego w tym wpisie omówię możliwe przyczyny żółknięcia liści czosnku i sposoby naprawy sytuacji.

foto: google

Jeśli problem wynika z braku składników odżywczych w glebie

foto: google

Czubki liści czosnku mogą żółknąć z powodu braku składników odżywczych w glebie. Problem ten można rozwiązać poprzez nawożenie gleby mocznikiem. Roztwór do dokarmiania przygotowuje się w następujący sposób:

W 10 litrach ciepłej wody należy rozpuścić łyżkę mocznika;

dobrze wymieszać roztwór.

Nawóz mocznikowy należy dawać tylko raz natychmiast po tym, jak czosnek wypuści swoje kiełki z ziemi.

Choroba grzybicza

Żółknięcie końcówek liści czosnku może wskazywać na uszkodzenie rośliny przez grzyb. Niestety, jeśli przyczyną problemu jest choroba grzybicza, nie będzie możliwe uratowanie plonów. Niemniej jednak możliwe jest przeprowadzenie skutecznej profilaktyki grzyba na czosnku: w tym celu materiał do sadzenia jest traktowany manganem.

Roztwór manganu powinien być słaby i należy nim potraktować czosnek bezpośrednio przed sadzeniem.

Niewystarczające nawożenie

Czosnek musi być dokarmiany nie tylko po posadzeniu, ale także podczas wzrostu. Ja dokarmiam swoje rośliny popiołem drzewnym w momencie, gdy liście osiągną wysokość 10-15 centymetrów. Zwykle liście uzyskują taką długość w drugim lub trzecim tygodniu po nawożeniu czosnku mocznikiem.

Przygotowuję roztwór popiołu w następujący sposób: zalewam szklankę popiołu drzewnego litrem wrzącej wody i pozwalam mieszańce naparzyć się przez jeden dzień. Przefiltrowuję gotowy napar i rozcieńczam go 10 litrach ciepłej wody, a następnie używam tego roztworu do podlewania czosnku.

Na koniec dam jeszcze dwie wskazówki, które pomogą ci uniknąć żółknięcia liści czosnku:

Nie zapominaj przy pielęgnacji tego warzywa stosować środki stymulujące i ochronne. Używam roztworu Epin, który aktywuje wzrost warzyw, a jednocześnie chroni je przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. Roztwór należy rozcieńczyć wodą, jak wskazano w instrukcji, i potraktować nim wszystkie części rośliny.

foto: google

Zapewnij czosnkowi wystarczające podlewanie: bez wilgoci roślina wyschnie i będzie słabo się rozwijać.

Główne zdjęcie: google.com