Mlecz na działce to problem, który należy naprawić. Wyciąganie mniszka lekarskiego z korzeniem nie jest łatwym zadaniem, ponieważ roślina ta ma bardzo mocny korzeń, którego długość wynosi około 30 centymetrów.

Jeśli nie wyciągnąć mniszka lekarskiego z korzeniem, zabierze on składniki odżywcze i siłę innym roślinom na działce. Próbowałam wyciągać mniszek z korzeniem ręcznie, ale nigdy nie udało mi się. Takie wyciąganie jest bezużyteczne – mniszek ponownie rośnie.

foto: google

Aby całkowicie pozbyć się tego chwastu, musimy całkowicie usunąć jego korzeń. Udało mi się to zrobić za pomocą łopatki ogrodowej. Nie jest to również łatwe, nawet przy pomocy specjalnych urządzeń. Często korzeń jednak pozostaje w ziemi.

Znalazłam łatwiejszy sposób

Potrzebujemy zwykłego korkociągu – pomoże wyciągnąć mniszka lekarskiego wraz z korzeniem. Jeśli w domu nie ma korkociągu i nie ma sposobu, aby go kupić – można zrobić go samemu z metalowego drutu.

Najlepiej jest usuwać ten chwast po deszczu. Gleba będzie miękka, a wyrywanie chwastów – łatwiejsze.

foto: google

Oto jak to zrobić: wkręcaj korkociąg prosto, nie przechylając go na bok. Kiedy liście zaczną się podnosić, musisz oprzeć stopy na ziemi i pociągnąć korkociąg do góry.

Ciągnąć należy ostrożnie, aby żadne korzenie nie pozostały w ziemi. Po wyrwaniu tego chwastu spal go lub wrzuć do kompostu. Nie pozostawiaj wyrwanej rośliny na ziemi, aby nasiona nie wypadły z niej i nie odrosły.

Metodę tę zasugerował mi ogrodnik z 40-letnim doświadczeniem. Długo walczył on z tym chwastem, ale mniszek cały czas wyrastał ponownie. Nawiasem mówiąc, wyrwany mniszek można ugotować – w ten sposób zostanie zużyty z korzyścią i na pewno nie pozostawi żadnych nasion.

Główne zdjęcie: google.com