Z początkiem letniego sezonu zaczynam kupować czarną kawę. I nie chodzi o to, żeby rano poprawić sobie nastrój. Kawa może przynieść niesamowite korzyści właśnie na waszej działce. Ja, i ty też możesz, używam jej jako nawozu do roślin ogrodowych.

Szczególne korzyści czarny napój przynosi porzeczce. Dzięki niemu, roślina zaczyna rosnąć dużo szybciej. W dalszej części artykułu omówię szczegółowo, jak przygotowywać i używać tego cudownego nawozu w ogrodzie.

Nawóz na wagę złota

Wielokrotnie używałam kawy jako nawozu. I chcę powiedzieć, że przynosi to zadziwiające efekty. To znaczy, jeśli chcesz pilnie pomóc osłabionym krzakom porzeczki, lepiej udaj się po nawóz do sklepu. Ponieważ efekty używania kawy jako nawozu, widać z czasem. Im więcej jest jej w glebie, tym lepiej czuje się roślina.

Regularne stosowanie kofeiny w ogródku przynosi świetne wyniki:

  • gleba jest bogata w azot
  • kofeina działa jako przynęta dla dżdżownic, które są niezbędne dla żyznej gleby
  • dodawanie do ziemi kawy, pomaga krzewom porzeczki lepiej wchłaniać fosfor, potas i magnez z podłoża

Niektórzy działkowcy uważają, że kawa może znacznie odkwaszać glebę. Jednak to tylko popularny mit, który wcale nie jest prawdą.

Kawa przeciwko szkodnikom

Krzewy porzeczkowe są narażone na ataki różnych szkodników o każdej porze roku.

Najczęściej atakują je:

  • mrówki
  • pryszczarki
  • plamiec agreściak
  • przędziorki
  • owady pilarzowate
  • świder trzcinowy (Agrilus cuprescens)

Każdy z tych szkodników może spowodować nieodwracalne uszkodzenie krzaczków porzeczek. Przed szkodnikami nasz ogród pomogą uchronić zwykłe fusy z kawy.

Po poddaniu krzewów porzeczki “terapii kawą”, jeszcze przez jakiś czas w ich pobliżu będą unosić się w powietrzu olejki eteryczne. Człowiek nie jest w stanie ich wyczuć, ale dla owadów taki zapach będzie prawdziwą torturą. Szkodniki nawet nie odważą się zbliżyć do krzaków porzeczek.

Chcę zauważyć, że kawa pomaga odstraszyć nawet koty. Jeśli puszyste zwierzaki zechcą zostawić ślad w krzewach porzeczki, aromat napoju szybko je do tego zniechęci.

Jak nawozić glebę kawą?

Przed zastosowaniem nawozu, porządnie spulchniam glebę w pobliżu krzewów porzeczki. Następnie mieszam wierzchnią warstwę ziemi z fusami kawy. Dzięki tej procedurze, górne korzenie porzeczki otrzymują wszystkie składniki odżywcze potrzebne do dalszego wzrostu.

Aby nawozić glebę, kupuję najtańszą kawę. W końcu, w tym przypadku, najważniejszy jest dla nas poziom kofeiny w ziarnach, a nie smak kawy!

Główne zdjęcie: google.com