Każdy ogrodnik wie, że jednym z głównych szkodników kapusty są gąsienice, które z wielką przyjemnością zjadają to warzywo, uniemożliwiając uzyskanie dobrych plonów.

Jak rozpoznać szkodnika?

Aby rozpocząć walkę z gąsienicami, należy upewnić się, że właśnie te pasożyty zaatakowały nasze rośliny.

foto: google

Rozpoznać, że liście kapusty są zaatakowane przez gąsienice można za pomocą następujących objawów:

  • liście tracą swoją wytrzymałość i z wyglądu przypominają sitko kuchenne;
  • na liściach pojawiają się kropki ciemnego koloru, które są śladami kału gąsienic. Te ślady zakłócają fotosyntezę i wywołują rozwój chorób grzybiczych;
  • wzrost roślin jest spowolniony lub całkowicie zahamowany.

Skuteczny środek

Jak powiedziała moja babcia, najlepszym środkiem na gąsienicę jest ocet lub kwas octowy.

Niski koszt, dostępność i, co najważniejsze, skuteczność zwalczania szkodników to główne elementy, które odróżniają tę metodę zwalczania gąsienic kapuścianych od mnóstwa innych istniejących sposobów.

Nie jestem zwolennikiem pestycydów, ponieważ wolę hodować wyłącznie produkty przyjazne dla środowiska, dlatego od razu spodobała mi się metoda mojej babci.

foto: google

Sposób przygotowania roztworu

Aby przygotować roztwór, należy rozcieńczyć 200 ml octu 9% w jednym wiadrze wody o objętości 10 litrów. Jeśli zamiast octu użyć 70% esencji octu, wystarczy wziąć 2 łyżki.

Konieczne jest dobre wymieszanie roztworu, a skuteczny sposób kontrolowania gąsienic jest gotowy.

Sposób użycia roztworu

Ważne jest, aby zastosować roztwór natychmiast po jego przygotowaniu. Aby spryskać kapustę, gotowy roztwór należy wlać do butelki z rozpylaczem lub, w przypadku jej braku, do konewki.

Traktować kapustę należy wczesnym porankiem, przed zejściem aktywnością słońca lub po szóstej wieczorem, obficie rozpylając roztwór na główkach kapusty i liściach. Taki zabieg wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu, pod warunkiem stabilnej słonecznej pogody. W przypadku opadów zabieg jest powtarzany następnego dnia.

foto: google

Roztwór octu uratuje kapustę przed najbardziej irytującymi szkodnikami – gąsienicami. Wypróbuj, a jestem pewien, że nie będziesz używać innych środków, ponieważ wynik przyjemnie Cię zaskoczy.

Główne zdjęcie: google.com