Z pewnością każdy ogrodnik napotykał na swojej działce irytującą gwiazdnicę pospolitą. Trudno ukryć się przed tym chwastem – pojawiają się wszędzie.

Na szczęście mój doświadczony sąsiad opowiedział mi o prostych metodach walki z gwiazdnica pospolita. Jak się okazało, można ją dość łatwo zlikwidować.

Broń octowa

Działkowicze niszczą gwiazdnicę pospolitą różnymi herbicydami. Jednak ja nie widzę w tym sensu, gdyż można znaleźć tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę. Mianowicie zwykły biały ocet. Ten środek jest zawsze dostępny na każdej kuchni.

foto: google

Nie można używać octu białego w czystej postaci – przygotujemy specjalny roztwór:

1 Bierzemy 400 ml 9% octu i dodajemy do 400 ml wody.

2. Do roztworu dodajemy 30 ml czystego spirytusu medycznego. Wszystko dokładnie mieszamy.

3. Dodajemy do mieszaniny 15 gramów kwasu cytrynowego.

4. Aby zwiększyć wydajność roztworu, dodajemy do niego 2 łyżeczki detergentu do mycia naczyń.

5. Wlewamy gotowy roztwór do butelki z rozpylaczem i przechodzimy do spryskiwania obszarów, na których rośnie gwiazdnica pospolita.

Podczas spryskiwania należy upewnić się, że roztwór nie trafia na rośliny uprawne. Zabieg jest przeprowadzany jednokrotnie i tylko przy suchej pogodzie.

Wróg gwiazdnicy pospolitej – niskie pH gleby

Gwiazdnica pospolita nie rośnie w glebie o niskim poziomie pH. Dlatego w celu usunięcia chwastów z działki wystarczy przeprowadzić odtlenienie gleby. Do tego potrzebujemy dużej ilości popiołu drzewnego.

Na 1 metr kwadratowy dajemy około 1 kg popiołu.

foto: google

Co zrobić, jeśli nie masz pod ręką popiołu drzewnego? Nie martw się, można go zastąpić innym komponentem. Osobiście spalam chwasty i trawę, a otrzymuję prawie taki sam popiół jak po spaleniu drewna. Tylko w tym przypadku na 1 metr kwadratowy powierzchni daję 1,5 kg popiołu.

Korzystając z tej metody, należy wziąć pod uwagę jeden ważny szczegół – gleba o niskim poziomie pH nie jest odpowiednia dla wszystkich uprawianych roślin. Nie będziemy mogli na niej wysadzić wszystko, co zechcemy.

Będziemy musieli ostrożnie podejść do wyboru sadzonek dla potraktowanego popiołem obszaru. Jednak jeśli znasz cechy każdej uprawianej rośliny, to nie będzie to dużym problemem.

Główne zdjęcie: google.com