Ci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z muszkami owocówkami, wiedzą, jak trudno się ich pozbyć. Dlatego warto dowiedzieć się, co je przyciąga do naszych mieszkań i domów.

Te owady zaczynają się rozmnażać, gdy tylko się znajdą w pomieszczeniu. Jedna muszka owocówka może składać do 2000 jaj jednorazowo. W ciepłych warunkach średni okres rozwoju tych owadów (od jajka do dorosłego osobnika) wynosi jedynie 8 dni.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby pozbyć się muszek owocówek raz na zawsze.

1. Zainstaluj moskitiery na okna.

Muszki owocówki są małe, co pozwala im łatwo przeniknąć do domu nawet przez najmniejsze otwory. Aby zapobiec pojawieniu się tych owadów konieczne jest zainstalowanie moskitier na wszystkie otwarte okna.

2. Nie przechowuj owoców i warzyw na stole.

Jak ćmy do ognia, muchy owocówki są wabione zapachem owoców i warzyw. Dlatego nie należy trzymać jedzenia na stole, chowaj je do lodówki. Jeśli chcesz pozostawić owoce lub warzywa na stole, należy je dobrze umyć i szczelnie przykryć.

3. Utrzymuj kuchnię, zlew oraz wiadro na śmieci w czystości.

Jeśli muchy owocówki już infiltrują twoją osobistą przestrzeń, posprzątaj, aby usunąć wszystkie elementy, które przyczyniają się do ich rozmnażania. Pozbądź się śmieci, zwłaszcza jeśli zawierają resztki jedzenia lub puste butelki po alkoholu. Opłucz zlew oraz wiadro na śmiecie wrzącą wodą.

foto: google

4. Zrób pułapkę.

Muszki owocówki nie są w stanie oprzeć się zapachowi octu, dlatego zastaw na nie pułapkę, aby zmniejszyć populację tych owadów. Sposób jest następujący: wlej ocet jabłkowy do szklanki i przykryj folią spożywczą. Aby muchy owocówki mogły się dostać do środka zrób małe dziurki w folii. Będąc wewnątrz szklanki już nie znajdą wyjścia.

5. Pułapka ze środka do mycia naczyń.

Nie masz pod ręką folii spożywczej? Zrób podobną pułapkę domową na muchy owocówki używając octu i detergentu do mycia naczyń. Sposób jest następujący: wlej ocet do szklanki, dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń i pozostaw szklankę na blacie. Mydło obniży napięcie powierzchniowe octu, a muchy zaczną tonąć.

6. Zrób własny spray przeciwko muszkom owocówkom.

Istnieje bezpieczna alternatywa dla toksycznych pestycydów sprzedawanych w sklepie. Wlej do butelki z rozpylaczem 91% alkohol izopropylowy. Skutecznie niszczy muchy i jest mniej szkodliwy dla ludzi niż tradycyjne chemikalia.

Główne zdjęcie: google.com