Ten owad to prawdziwe zagrożenie dla zbiorów. Uwielbia niszczyć liście rzodkiewki, rzepy, chrzanu i kapusty. Jego larwy robią to bardzo szybko. Liście warzyw wyglądają jak drobne sito.

Jaja które składają na dolnej części liści, po kilku dniach przekształcają się w żarłoczne gąsienice. I właśnie wtedy zaczyna się problem: kilka gąsienic potrafi zniszczyć kapustę w ciągu jednego dnia.

Naszym celem jest zapobiec rozmnażaniu się samic. W przeciwnym razie możem spodziewać się około 250–300 jaj na każdej głowie kapusty.

Używam bardzo prostego, a zarazem skutecznego sposobu, aby uchronić moje plony. Z nadejściem ciepłych dni ten motyl zaczyna składać jajka. Używam skorupek białych jaj.

Znalazłam w stodole elektrody, wsadziłam je w ziemie obok moich upraw, a następnie nałożyłam na nie skorupki jaj. Zrobiłam to, aby odstraszyć owada. Na widok białych plam szkodnik stwierdzi, że ​​jego krewni już zaatakowali ten ogród i poleci dalej, by wybrać inną roślinną ofiarę.

Wnuczka kiedy zobaczyła co robię, zaczęła się ze mnie śmiać i zasugerowała, abym użyła piłek z piany. Rodzice kupili jej te piłki do projektów plastycznych w sklepie z artykułami biurowymi. Postanowiła mi je dać w prezencie, aby ten owad nie niszczył już moich zbiorów. Można także zawiązać białe wstążki w kokardki.

Wnuczka zauważyła mimo to że owad ten jest bardzo ładny na mojej twarze odmalowało się przerażenie. Przecież jest on w stanie zepsuć całe plony, a moja praca pójdzie na marne.

Co więcej, takich warzyw zdecydowanie nie należy spożywać, ponieważ ich konsumpcja może być przyczyną poważnych reakcji alergicznych.

Nigdy nie zapominam o profilaktyce:

  • Zawsze spalam resztki roślin
  • Po jednej stronie działki nie sadzę dwóch roślin krzyżowych
  • Przy pierwszych przymrozkach, od razu starannie skopuję (spulchniam) glebę

Jeśli szkodnik nie dokonał znacznych zniszczeń, a kapusta jeszcze nie miała czasu dojrzeć, możesz spróbować uratować plon za pomocą mydła. Polecam umyć każdy liść, używając mydła. Jest to czasochłonne i klopotliwe, ale na pewno uratuje to twój ogród.

Główne zdjęcie: google.com