Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z mszycami na drzewach i krzewach. Niektórzy korzystają z chemicznych środków ochrony roślin, a inne stosują środki ludowe.

Wiem, że mszyce są rozprzestrzeniane przez mrówki. Roznoszą mszyce po drzewach i krzewach. Mszyce z wdzięcznością oddają słodki płyn, którym mrówki uwielbia się delektować. Dlatego walka z mszycami musi zaczynać się od walki z mrówkami.

foto: google

Moje metody radzenia sobie z mszycami i mrówkami

Aby pozbyć się mrówek rozprzestrzeniających mszyce, wczesną wiosną zakładam pasy-pułapki na wszystkich drzewach.

Wykonanie takiej pułapki jest bardzo proste. Aby ją zrobić, biorę kawałek szmatki lub nylonowych rajstop, owijam je wokół pnia drzewa i dobrze mocuję. Następnie kupuję smołę brzozową w aptece i smaruję nią szmatkę.

Mrówki nie przechodzą przez taki pas ochronny i nie rozprzestrzeniają mszyc. Sprawdzone! Plony zeszłego lata były świetne! Pułapki są okresowo wymieniane na nowe.

Opowiedziałam, jak walcząc z mrówkami rozprzestrzeniającymi mszyce na drzewach. Z krzewami sytuacja jest nieco trudniejsza. Nie da się na nie założyć takich pułapek, a mrówki czasami zakładają swoje gniazda w pobliżu krzewów. W tym przypadku przygotowuję przynęty przy użyciu kwasu borowego.

foto: google

Aby zrobić przynętę, biorę 100 g cukru, rozpuszczam w 100 ml ciepłej wody, dodaję 1 łyżkę kwasu borowego. Wlewam gotową mieszankę do jednorazowych talerzy lub pojemników na żywność. Przynętę umieszczam w miejscach gromadzenia się owadów.

Gdy przynęta się wypełni mrówkami, niszczę ją i zakładam nową. Powtarzam ten zabieg, aż mrówki znikną.

Do zwalczania mszyc używam tego roztworu:

W 10-litrowym wiadrze z ciepłą wodą rozpuszczam 400 g startego mydła do prania i 2 łyżki kwasu karboksylowego. Wszystko mieszam, wlewam do opryskiwacza i traktuję roztworem dotknięte mszycami liście na drzewach i krzewach jagodowych.

Główne zdjęcie: google.com