Czyszczenie łyżek i widelców w domu jest łatwe! Każdy może wyczyścić łyżki z nalotu w domu. Brązowy nalot na łyżkach najczęściej powstaje od kawy i herbaty, a pozbycie się jego nie jest takie proste.

Nalot na łyżkach (łyżki pociemniały) - nie jest przyjemnym widokiem. Dlatego najlepiej zawsze utrzymywać sztućce w czystości. Oczyścimy łyżki wykonane ze stali nierdzewnej.

Aby łyżki i widelce błyszczały jak w sklepie, potrzebujemy najprostszych składników. Jestem pewna, że każdy znajdzie to w kuchni:

  • Sól - 1 łyżka z górką (nie jodowana)
  • Soda – 1 łyżka z górką
  • Wrząca woda - nie więcej niż 1,5 l
  • Folia

No i oczywiście sztućce – łyżki, widelce, noże.

Jak czyścić łyżki i widelce wykonane ze stali nierdzewnej

Potrzebujemy świeżo ugotowanej wody (od 1 do 1,5 litra).

Potrzebny jest głębokie naczynie. Dno garnka wyścielamy 1 warstwą folii, następnie kładziemy na niej nasze sztućce i wsypujemy po 1 łyżce soli i sody.

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jaką rolę odgrywa folia w tej metodzie, ale bez niej ona nie działa.

foto: google

Wsypujemy sól i sodę

Uwaga: sól powinna być zwykła, bez dodatków i nie jodowana, w przeciwnym razie na łyżkach może znaleźć się biała powłoka, którą będzie bardzo trudno usunąć!

Gdy woda się zagotuje, zalej ją sztućce. Soda zacznie gwałtownie reagować z wrzącą wodą, dlatego potrzebujemy głębokigo naczynia.

foto: google

Zalewamy wrzącą wodą

Gotuj mieszając przez 5-10 minut (jeżeli sztućce są bardzo zanieczyszczone wydłuż gotowanie do 15 minut). „Herbaciany” nalot na łyżkach całkowicie zniknął lub poważnie zmiękł.

Gotujemy

Należy następnie ostrożnie umyć łyżki gąbką z niewielką ilością sody.

Myjemy sztućce gąbką

Na zakończenie obowiązkowo należy wytrzyć łyżki i widelce suchym ręcznikiem.

To wszystko! Sztućce błyszczą jak nowe!

Główne zdjęcie: google.com