Dzisiaj porozmawiamy o tym, co jest nawozem przydatnym do dokarmiania ogórków bez stosowania chemii w ogrodzie. W moim przypadku ja nigdy nie stosuję zakupionych gotowych nawozów.

Najlepszy nawóz dla ogórków był przygotowywany na bazie chleba. Będziemy potrzebować suchych skórek zwykłego chleba żytniego. Więc wsypujemy je do wiadra. Powinno się okazać nieco więcej niż połowa wiadra. Następnie wlewamy wodę. Nie może być zimna, lecz musi mieć przynajmniej temperaturę pokojową. Teraz skórki chleba należy nakryć talerzykiem, obciążonym kamieniem. Czyli wszystko czynimy tak samo jak pod czas kiszenia ogórków. Wiadro zostawiamy na 7 lub 8 dni w ciepłym miejscu.

Skórki poddajemy fermentacji. Następnie nawozimy ogórki. Do nawożenia możemy stosować jak wodę po odcedzeniu, tak również powstałą masę chlebową. Warto wiedzieć, że zakwas chlebowy staje się produktem poddanym fermentacji, dlatego idealnie nadaje się do gleb alkalicznych. Jeśli jednak gleba w ogrodzie jest o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, do tego nawozu należy dodać niewielką ilość mąki dolomitowej.

Kolejny bardzo przydatny nawóz dla ogórków możemy przygotować na bazie drożdży. Ten nawóz ma wiele korzyści, nie jest agresywny, więc możemy go stosować przez cały sezon. Do wiadra z ciepłą wodą wsypujemy 10 gramów suszonych drożdży. Zatem dodajemy 2-3 łyżki cukru. Musisz znaleźć ciepłe miejsce, może to być również bardzo słoneczne miejsce. Wiadro umieszczamy na słońcu. Przez 3 godziny musi być poddane fermentacji.

A teraz uwaga, łączymy zawartość wiadra z 50-ma litrami wody. Oznacza to, że w przypadku zwykłego dziesięciolitrowego wiadra 8 litrów zwykłej wody mieszamy z 2 litrami naszego nawozu. Nawozimy ogórki i oczekujemy bardzo dobrych zbiorów. A jeśli postępujemy zgodnie z instrukcjami i używamy jedynie takiego rodzaju nawozu, który kochają ogórki, to na 100 % otrzymamy obfite plony ogórków.

Główne zdjęcie: planktons.ru