Z pewnością wiele gospodyń domowych trzymają gdzieś w kuchniach swoje ulubione żeliwnej patelnie, odziedziczone po babci. Jednak bez względu na to, ile zalet ma takie naczynie, obfite czarne przypalenia, które pokrywają całą powierzchnię żeliwnych garnków i patelni, odbija chęć ich użycia w trakcie przygotowania potraw.

Na szczęście istnieje jedna sprawdzona metoda, która pozwala łatwo przywrócić żeliwne naczynia do ich pierwotnego wyglądu. Osobiście przetestowałam ją na patelni zabrudzonej starym tłuszczem, a byłam niesamowicie zadowolona z wyniku.

Podczas całego procesu czyszczenia żeliwnych naczyń potrzebne będą tylko dwa ogólnodostępne składniki – zwykły klej PVA (125 g) oraz mydło do prania. Trzeba też zadbać o dużą metalową miskę lub wanienkę, w której żeliwny „brudas” powinien całkowicie się zmieścić.

foto: google

Proces rozpoczynamy od nalania wody do dużego naczynia i wstawienia go na ogień. Gdy woda zacznie wrzeć, dodajemy do niej klej i starte mydło. Mieszamy, aż wióry mydlane całkowicie się rozpuszczą.

Teraz w powstałym roztworze zanurzamy brudne żeliwne naczynia i, zmniejszając ogień, pozostawiamy gotować się przez około dwie godziny. Od czasu do czasu sprawdzamy poziom wody w naczyniu, jak tylko woda nieco wyparuje i trzeba będzie ją dolać.

Po określonym czasie żeliwne naczynia należy wyjąć z wanienki, a pozostały tłuszcz usunąć metalową gąbką. Zajmie nam to nie więcej niż 20-30 minut, ponieważ całe przypalenie w trakcie gotowania staje się tak bardzo miękkie i giętkie.

foto: google

Po takim zabiegu „beznadziejne” żeliwne naczynia będą przez lata lśnić jak nowe, dzięki czemu można je ponownie aktywnie wykorzystywać do przygotowania potraw. Dzięki tej metodzie bez chemii możesz łatwo wyczyścić spieczony i klejący tłuszcz – szybko i tanio!

Główne zdjęcie: google.com