Uwielbiam kryształy - wyglądają pięknie i szykownie, błyszczą w słońcu, a gdy je lekko stukniemy, wydają melodyjny dźwięk. Moje dwa kryształowe wazony odziedziczyłam po babci. Aby zachowały wspaniały wygląd muszę o nie odpowiednio dbać. Dziś pokaże wam jak domowym sposobem czyszczę kryształowe rzeźbione wazony. Nawet w miejscach gdzie wzory są głęboko wyrżnięte.

Rodzaje zanieczyszczeń kryształów

Ponieważ używam moich wazonów nie tylko jako elementu dekoracyjnego, ale także zgodnie z ich przeznaczeniem, spotykam trzy główne rodzaje zanieczyszczeń:

  • Nalot spowodowany twardą wodą, który często pojawia się, kiedy trzymam bukiety kwiatów w moich wazonach. Nie jest to wcale łatwo usunąć ten nalot przez płukanie;

    foto: google

  • Zielony nalot: kilka razy zapomniałam zmienić wodę do kwiatów na czas, woda ”zakwitła” i zielone zanieczyszczenia pojawiły się na ścianach i dnie;

  • Tłusty pył: ten rodzaj brudu zwykle gromadzi się na zewnątrz wazonu i uwielbia trudno dostępne miejsca, na przykład między rowkami wzoru.

Metody czyszczenia

Pierwszy problem z białym nalotem rozwiązuję następująco: 1 łyżkę octu rozcieńczam w litrze wody i wlewam do wazonu. Odstawiam na kilka minut, a następnie czyszczę gąbką o średniej twardości - zwykle biały nalot usuwa się bardzo łatwo i pozostaje tylko dokładne spłukanie wazonu pod bieżącą wodą w celu usunięcia pozostałości roztworu octu.

foto: google

Cenna wskazówka: lepiej myć kryształ w wodzie o temperaturze 35-36 stopni. Nie tolerują one wysokich i niskich temperatur wody, a przy gwałtownych zmianach temperatury wody mogą nawet pęknąć.

Jeśli nie masz pod ręką octu, istnieje inny interesujący sposób na przygotowanie roztworu czyszczącego: gotuj ziemniaki aż do ugotowania, schłódź wodę, w której się gotowały i zanurz w nim kryształ na 25-30 minut. Następnie spłucz czystą wodą i przetrzyj miękką gąbką. Spróbowałam raz - to naprawdę działa!

foto: google

Zielony nalot można łatwo usunąć zwykłą sodą: wsyp trochę sody do kryształowych naczyń, a następnie dodaj wodę i energicznie wstrząśnij produktem z boku na bok, zatykając otwór. Aby uzyskać lepszy efekt, możesz dodać krupy - spowoduje to zmiękczenie nalotu w środku. Pozostałą sodę i rozpuszczone zanieczyszczenia przemywa się lekko kwaśnym roztworem octu.

Najtrudniejszą rzeczą jest umycie zewnętrznej części wazonu, ponieważ nie zawsze łatwo jest usunąć brud z głębokich ażurowych wzorów. Oto mój skuteczny sposób:

Czystą miękką ściereczkę nasycamy dowolnym środkiem do czyszczenia szkła i owijamy tym wazon. Po kilku godzinach (ja czekałam 4 godziny) odwijamy wazon. Zobaczysz, że cała warstwa tłuszczu jest rozpuszczona i będzie łatwo ją usunąć. Należy wytrzeć wazon miękką gąbką lub szczotką, a następnie spłukać pod bieżącą wodą.

foto: google

I na koniec cenna wskazówka: aby kryształ błyszczał i nie było na nim plam, zalecam wycieranie go miękką ściereczką po umyciu i wycieraniu zwykłym alkoholem do połysku - wtedy kryształy będą wyglądały szlachetnie i zachwycająco.

Główne zdjęcie: google.com