Jak zadbać o cebulę, aby warzywa były duże i zdrowe?

Uprawiając cebulę w ogrodzie, powinieneś znać pewne zasady i tajniki, które pomogą ci zawsze mieć doskonałe zbiory tego zdrowego warzywa.

Doświadczeni ogrodnicy zwykle uprawiają osobno szczypiorek i cebulę. Wynika to z tegu, że w zależności od warzywa zmienia się pielęgnacja rośliny.

Dzisiaj porozmawiamy o cebuli uprawianej w celu późniejszego przechowywania.

Po pierwszym miesiącu lata powinieneś pomyśleć o tym, jak pomóc cebuli przygotować się do dojrzewania i zbiorów.

Co jest potrzebne tym warzywom w lipcu?

W żadnym wypadku nie należy w tym okresie używać nawozów azotowych. Jeśli wiosną i w czerwcu nie zastosowano dużej ilości nawozu, możemy „karmić” cebulę popiołem drzewnym lub nawozami fosforowo-potasowymi. Glebę należy spulchnić i spryskać nawozem w suchej postaci. Najlepiej zrobić to przed deszczem albo kiedy jest sucho. Grządki należy wypielić aby nawozy się rozpuściły.

Skąd wiemy kiedy nadszedł czas plonów?

Jeżeli nie dodasz więcej nawozu azotowego szczypiorek zaczyna dostarczać cebulom składniki odżywcze i zaczyna żółknąć. To pierwszy znak, że plony są blisko.

Szczegóły pielęgnacji cebuli w lipcu:

- ogranicz podlewanie. Podlewaj tylko jeżeli długo nie padało, a grządka jest całkowicie sucha. Natomiast jeżeli szczypiorek zaczyna żółknąć nie podlewaj roślin. Susza jest stresująca dla roślin, ponieważ cebulki gromadzą składniki odżywcze, przygotowując się w ten sposób na „trudny okres”. Aby ograniczyć dostęp wilgoci w lipcu (zwłaszcza gdy jest deszczowo), przykryj grządkę folią. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, cebula zacznie gnić i będzie się źle przechowywać.

- w czasie ostatniego pielenia nie ruszaj cebuli, ale lekko grab ziemię, odsłaniając tylko górną część warzyw. W ten sposób zapewnisz cebulką większy dostęp do słońca i warzywo będzie szybciej dojrzewać. Poza tym cebule będą bardziej soczyste i słodkie.

- jeśli nagle z jakiegoś powodu cebula będzie długo zielona, możesz nieco przyspieszyć jej dojrzewanie. Aby to zrobić, użyj motyki lub wideł aby delikatnie wykopać cebulę, uszkadzając w ten sposób jej system korzeniowy. Roślina zacznie żółknąć, a cebulki przestaną rosnąć i zaczną dojrzewać.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek, cebula będzie soczysta i smaczna.

Główne zdjęcie: google.com