Jeśli marzyłeś o odwiedzeniu Marsa, teraz możesz udać się w wirtualną podróż na czerwoną planetę. Dziesięciominutowy filmik pojawiło się na kanale ElderFox Documentaries na YouTube i stał się prawdziwą realistyczną wycieczką, która wysłała widzów w daleki kosmos.

Aby zrobić ten krótki film dokumentalny, twórcy wykonali dużo żmudnej pracy. Wykorzystali zdjęcia zrobione przez trzy łaziki należące do NASA: Spirit, Opportunity i Curiosity. Dwóch z nich zakończyło już swoją działalność z powodu burz piaskowych. Na razie aktywny jest tylko łazik Curiosity.

Wszystkie obrazy zostały zdigitalizowane i sklejone w jeden pokaz slajdów, a następnie przekonwertowane do formatu 4K. Wystarczyło około 60 zdjęć, aby stworzyć jedną sekundę filmu. A najdłuższa klatka, którą można zobaczyć w czwartej minucie filmu, została złożona z tysięcy zdjęć wykonanych w ciągu tygodnia przez łazik Curiosity. Wszystkie zdjęcia zostały starannie połączone jak puzzle lub panoramiczne widoki.

foto: lemurov.net

Interesującym faktem jest, że łaziki są wyposażone w nowoczesną technologię umożliwiającą kręcenie wideo. Jednak przesyłanie plików wideo na Ziemię zajmuje bardzo dużo czasu. O wiele szybciej można zrobić serię zdjęć i stworzyć pokaz slajdów.

foto: lemurov.net

Niektóre kolory w filmie dokumentalnym nie odpowiadają rzeczywistości. Na Marsie dominują odcienie czerwieni, a cała przestrzeń jest zamglona. Jednak niektóre obszary zdjęcia zostały specjalnie pomalowane przez specjalistów NASA, aby ułatwić geologom badanie rzeźby terenu i wykrywanie nierówności. Chociaż odcienie różnią się od rzeczywistych, ujęcia są bardzo realistyczne i dokładne, zawierają wiele szczegółów, które w pierwotnej wersji byłoby ciężko rozpoznać.

Source: youtube.com

Filmik nie można nazwać dynamicznym, ale w pełni oddaje on atmosferę Marsa. Na tej planecie są zwykle bardzo słabe wiatry, w ogóle nie ma wody, a naukowcy nie wiedzą jeszcze nic o ewentualnej obecności życia. Dlatego kosmiczne ciało naprawdę pozostaje nieruchome i niezmienione przez długi czas. Odtwórz wideo i ciesz się niesamowitymi ujęciami, aby poczuć się jak prawdziwy astronauta lub Marsjanin.

Główne zdjęcie: lemurov.net