Pakarana to rzadki gryzoń, trzeci co do wielkości na świecie, zauważalnie większy niż kot, a nawet niektóre psy. Mieszka wyłącznie w lasach tropikalnych na zboczach gór. Można je spotkać w Ekwadorze, Peru, Boliwii, Brazylii, Kolumbii i Wenezueli. Zwierzę jest niezwykle spokojne i przyjazne, dlatego często staje się zwierzakiem domowym.

Dorosła pakarana może ważyć 15 kg i wygląda jak szlachetny, dobrze odżywiony szczur, którym w rzeczywistości jest. Tylko, w przeciwieństwie do szczurów, nie zjada zapasów, nie przegryza dziur i nie przenosi chorób. Spokojne, ale bezużyteczne zwierzę - nie łapie myszy, nie pilnuje domu.

Source: youtube.com

Pakarana nie jest drapieżnikiem i nie gryzie w palec. Żywi się świeżymi ziołami, owocami i warzywami i nie gardzi także ludzkim jedzeniem. Co więcej, je powoli, skrupulatnie i z apetytem, ​​co przyciąga turystów, którzy chętnie głaszczą „straszną mysz”, jak ją dawniej nazywano. Ale ona wcale nie jest straszna!

Source: youtube.com

Pakarana jest również bardzo czystym stworzeniem i od czasu do czasu nie przepuszcza okazji do prawidłowego umycia się. Nie chowa się w dziurach, z wyjątkiem czasu ciąży i wychowywania małych. Pakarana potrafi wspiąć się na drzewo, ale nie ma takiej potrzeby.

Source: youtube.com

Co więcej, pakarany zwracają na siebie uwagę tym, że są monogamistami i jeśli znajdą partnera życiowego, zostają z nim na zawsze. Podobnie jak u ludzi, ciąża trwa u nich do 8 miesięcy. Zwykle w miocie są dwa młode. Są wyjątkowo niezależne i po kilku dniach zaczynają próbować twarde jedzenie. Pakarana to także doskonałe zwierzę domowe.

Główne zdjęcie: storyfox.ru