W 2015 roku biznesmen Sunny Wapkey stworzył fundację charytatywną, która sponsorowała konkurs Global Teacher Prize. Wysokość nagrody wynosi 1 milion dolarów i jest przyznawana najlepszemu nauczycielowi na świecie. W 2019 roku ten honorowy tytuł i ogromną nagrodę odebrał nauczyciel fizyki i matematyki, franciszkanin Peter Tabichi z Kenii. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Dubaju, a zwycięzcę ogłosił aktor Hugh Jackman.

Do udziału w konkursie wpłynęło ponad 10 tysięcy zgłoszeń z 179 krajów świata. Indie, Australia, USA, Kenia, Holandia, Brazylia, Japonia, Argentyna, Wielka Brytania i Gruzja awansowały do finału.

foto: leafclover.club

Niespodziewanie zwycięstwo odniosła mała afrykańska wioska. Ta szkoła nie ma nawet tego, co najważniejsze, ale nauczyciel Peter Tabichi oddaje całą swoją duszę swoim uczniom. Uczniowie z biednej szkoły wygrywają międzynarodowe konkursy naukowe. Ta szkoła ma 1 nauczyciela na 58 dzieci, 1 komputer, a nawet nie ma autobusu szkolnego. Dzieci chodzą codziennie kilka kilometrów, aby przyjść na lekcje. Nawet w porze deszczowej.

foto: leafclover.club

Wcześniej Peter Tabichi pracował w prywatnej szkole, a następnie przyjął święcenia franciszkańskie i zrezygnował. Postanowił nieść wiedzę potrzebującym pomocy dzieciom i trafił do najbiedniejszej szkoły.

foto: leafclover.club

Daje z siebie wszystko, motywuje dzieci, inspiruje. Uczy dzieci patrzeć na rzeczy z różnych perspektyw, uczy znajdować swoje hobby, ulubione przedmioty. W tej szkole jest wiele projektów, które zostały zorganizowane i realizowane przez uczniów. Nauczyciel nauczył dzieci aktywności, kreatywności i samodzielności. Stworzył w szkole kilka kół naukowych i twórczych. Nauczyciel stworzył „Klub Pokoju”, do którego dołączyły dzieci różnych narodowości i wyznań, a nauczyciel opowiada im o tolerancji.

foto: leafclover.club

Peter Tabichi jest bardzo zadowolony z tej nagrody. Zamierzał kupić dla szkoły komputery, wyposażyć laboratorium naukowe i pomóc w realizacji projektów naukowych swoich uczniów. On jest prawdziwym nauczycielem. To nie jest jego praca - to jego powołanie!

Główne zdjęcie: leafclover.club