Jak w łatwy sposób rozłupać orzech włoski? Jako dziecko zawsze robiłam to za pomocą drzwi i rodzice krzyczeli na mnie za to. Dużo później dowiedziałam się, że istnieje specjalne urządzenie do tego celu. Niestety ta informacja niewiele mi pomogła. Nie starczyło mi sił, by użyć dziadka do orzechów - z dziesięciu orzechów udało mi się obrać maksymalnie dwa. Wreszcie tata zbudował sprytne urządzenie. Mnie, dziesięcioletniemu dziecku, wydawało mi się nie tylko łatwe w użyciu, ale także niesamowicie zabawne.

Niedawno poprosiłam męża o zrobienie takiego samego urządzenia. Dzięki niemu w ciągu kilku minut udaje mi się obrać 8 orzechów naraz. Chętnie podzielę się z Tobą sposobem, jak rozłupać orzech i nie uszkodzić jądra w środku.

Jak w łatwy sposób rozłupać orzech włoski

foto: sovkusom.ru

Aby zrobić to sprytne urządzenie będziesz potrzebować:

  • kawałek deski lub brusy
  • wiertło Forstnera
  • suwmiarka elektroniczna lub taśma miernicza
  • ołówek
  • młotek

Zacznij od największego orzecha włoskiego, który posiadasz. Zmierz jego średnicę w najszerszym miejscu.

foto: sovkusom.ru

Narysuj ołówkiem oznaczenia otworów na desce. Na wszelki wypadek możesz zrobić je trochę większe niż twój największy orzech. Orzechy mogą mimo wszystko różnić się rozmiarem.

foto: sovkusom.ru

Na koniec weź wiertło Forstnera i wykonaj otwory.

foto: sovkusom.ru

Umieść orzechy włoskie w otworach, ostrą stroną do góry. Delikatnie postukaj małym młotkiem. Nie używaj siły, w przeciwnym razie jądro pęknie wraz ze skorupą.

foto: sovkusom.ru

Jeśli nie chcesz robić tego urządzenia z deski, możesz użyć butelki po szampanie lub piwie. Połóż orzech na szyjkę i uderz młotkiem. Ta metoda jest zdecydowanie mniej wygodna. Po pierwsze, pozwala pracować tylko z jednym orzechem naraz. Po drugie, należy trzymać zarówno orzech, jak i butelkę, co wymaga dodatkowego czasu i wysiłku. Jednak wynik jest równie skuteczny: obrany orzech, całe jądro.

foto: sovkusom.ru

Teraz wiesz jak rozłupać orzech włoski i nie uszkodzić jądra w środku. Czy spróbujesz zrobić to urządzenie jak z mojego dzieciństwa, czy nadal będziesz używać dziadka do orzechów?

Główne zdjęcie: sovkusom.ru