Klejnot, który wyróżnia się na tle innych ras psów. Trudno jest przejść obok tego przystojniaka i nie odwrócić się za nim z podziwem.

Tajski ridgeback to jedna z najstarszych i najrzadszych ras. Przypadkowe ujrzenie tak niesamowitego psa na ulicy to niezwykłe szczęście. Zwierzęta te rzadko spotyka się poza swoją ojczyzną, dlatego jeszcze bardziej doceniają je hodowcy psów na całym świecie.

foto: storyfox.ru

Charakter jego przedstawicieli nadaje rasie nie mniejsze znaczenie: silna, nieustraszona i bezwarunkowo lojalna. Tajskie ridgebacki nie wyobrażają sobie życia bez dwóch rzeczy: długich spacerów i relacji z właścicielem. Z tego wynika, że łatwo jest zadowolić psa, po prostu idąc z nim na spacer po parku i pozwalając mu maksymalnie rozruszać łapy w pogoni za piłką lub frisbee.

foto: storyfox.ru

Tajski ridgeback (znany również jako TRD i MahTai) jest skarbem narodowym Tajlandii.

Czworonożni mieszkańcy wschodniej Tajlandii należą do charakterystycznych ras, których rozwój odbywał się bez ingerencji hodowców, zgodnie z prawami doboru naturalnego. Historia rasy ridgeback rozpoczęła się około 3-4 tysiące lat temu - pierwsza wzmianka o rasie pochodzi z tego okresu. Reprezentują je starożytne rysunki Tajlandii i Kambodży, które przedstawiają podobne psy - prawdopodobnie przodków tajskich ridgebacków. Można je rozpoznać po stojących uszach i półksiężycowym ogonie. W niektórych miejscach na grzbietach zwierząt widoczny jest również charakterystyczny pręg (grzebień z sierści).

foto: storyfox.ru

Przodkowie „tajów” znalazły swoje miejsce w źródłach pisanych. Rękopis Ayut, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, wspomina o psach, które mają wiele podobieństw do współczesnych ridgebacków. Nie ma dokładniejszych „dowodów”, które pomogłyby prześledzić historię rasy, więc pochodzenie tych psów jest tajne. Większość hodowców stosuje się do następującej wersji: tajskie ridgebacki są wynikiem sojuszu psów aborygenów i dzikich dingo.

Nie można precyzyjnie określić miejsca pochodzenia tajskiego ridgebacka, ponieważ niszą ekologiczną rasy jest nie tylko Tajlandia, ale także Wietnam, Kambodża i Indonezja.

Główne zdjęcie: storyfox.ru