Lekarz i popularyzator zdrowia David Agus stał się najlepiej opłacanym lekarzem w Dolinie Krzemowej.

Choć jego pacjent numer jeden zmarł w wieku 56 lat, nie była to wina Agusa: długo namawiał Jobsa, by położył się na stole operacyjnym, by pozbyć się guza nowotworowego, ale nawet on nie potrafił zmienić zdania tak kapryśnego i bezkompromisowego pacjenta.

1. Kofeina.

Po pierwsze, należy pozyskiwać ją wyłącznie z naturalnych produktów - ziaren kawy i całych liści herbaty. Po drugie, nie należy pić kawy lub herbaty częściej niż raz lub dwa razy dziennie. Całkowite powstrzymanie się jest bardziej szkodliwe niż korzystne: kofeina jest doskonałym środkiem pobudzającym układ nerwowy, który działa świetnie w małych dawkach, twierdzi Agus.

2. Uśmiechaj się.

Uśmiechanie się, nawet bez powodu, powoduje, że organizm uwalnia endorfiny i serotoninę, hormony, które są najlepszymi środkami odstresowującymi dla naszego mózgu.

3. Nie przemęczaj się ćwiczeniami na siłowni kilka razy w tygodniu.

Podstawą do dobrego zdrowia jest zapewnienie organizmowi 15 minut ćwiczeń każdego dnia, które podniosą tętno o około 50% jego zwykłego rytmu. Długi spacer po schodach na ostatnie piętro biura to najlepsze ćwiczenie.

4. Monitoruj swoje tętno, aktywność ruchową i ciśnienie krwi.

5. Dni rybne.

Należy spożywać co najmniej trzy posiłki w tygodniu, które zawierają ryby. Aby wspomóc serce i mózg, lepiej wybierać ryby czerwone - łososia lub pstrąga.

6. Wypij kieliszek czerwonego wina podczas kolacji.

Jest to dobra profilaktyka chorób serca i naczyń krwionośnych.

7. Zażywaj magnez i olej rybny, które mogą uchronić Cię przed udarem za kilka lat.

Należy zwracać uwagę na wskaźnik płytek krwi - zapobiega to powstawaniu zakrzepów krwi.

8. Obowiązkowo jedz śniadanie.

9.Częściej zmieniaj pościel - to jest bardzo ważne.

10. Noś tylko wygodne buty. Noś najlepsze buty, na jakie Cię stać.

11. Codziennie spaceruj na dystansie 1-3 km.

12. Pij zielone smoothie i koktajle - to napełni Cię witaminami.

13. Jedz prawdziwe jedzenie: mięso, a nie kiełbasę, ryby, a nie konserwy, warzywa, a nie kupowane w sklepie sałatki.

Im mniej przetworzony jest dany produkt, tym zdrowszy jest dla organizmu.

14. Nie kupuj soków w opakowaniach.

15. Bądź pozytywny.

To naprawdę działa.

16. Uważaj na oparzenia. Szkody zdrowotne z nimi związane nie zawsze są widoczne.

17. Unikaj narażenia na promieniowanie rtg. Szczególnie na lotniskach.

18. Módl się. Nawet w pracy.

David Agus, osobisty lekarz słynnego geniusza komputerowego Steve'a Jobsa, napisał książkę „The End of Illness”, która stała się bestsellerem New York Timesa w Ameryce. Prawa do jej tłumaczenia zostały kupione w 20 krajach. Oto fragmenty jego książki.

Główną wadą raka jest sama natura: jest on autodestrukcyjny, w tym sensie, że dezorientuje nasze własne komórki. Rak to horror, który śpi w każdym z nas. Czasem budzi się na krótko, wyrzucając z siebie grupę dziwnych komórek zwanych guzem, ale przeważnie poddaje się i wraca do hibernacji pod wpływem całego arsenału sprytnych sposobów. Ale czasami, kiedy najmniej się tego spodziewamy, bestia przełamuje wszystkie zabezpieczenia, powodując nieprawidłowe funkcjonowanie komórek i wzrost złośliwych guzów...

Nie wiemy, co powoduje raka ani dlaczego się rozwija, ale istnieje hipoteza, że rak jest związany z zaburzeniem funkcjonowania naszego organizmu, które niekoniecznie musi być leczone operacyjnie... Ważna jest profilaktyka.

Postaw sobie za cel ciągłe uczenie się i robienie notatek. Słuchaj swojego ciała i pamiętaj, że to Ty znasz siebie najlepiej. Lekarz nie będzie w stanie wejść do twojej głowy ani zrozumieć co czujesz. Nie należy ślepo ufać lekarzowi. Bądź swoim własnym lekarzem. Nie zostawiaj swoich informacji medycznych wyłącznie u lekarza. Poproś o kopie i przechowaj w domu.

Trzymaj się stałego schematu przez 365 dni w roku. Przestrzegaj diety, snu i ćwiczeń niezależnie od dnia tygodnia. Wyrób sobie nawyk robienia wszystkiego o tej samej porze, np. jedzenia obiadu o tej samej porze każdego dnia, kładzenia się spać i wstawania o tej samej porze. Zmiana rytmu snu w weekendy, aby się „wyspać”, może wszystko zniszczyć. Pójście do łóżka o dziewiątej lub dziesiątej w nocy również zakłóca naturalny cykl, nawet jeśli śpisz tyle samo godzin.

Naucz się przygotowywać do snu... Promieniowanie z ekranów telewizorów i komputerów hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu stymulującego sen. Gry wideo, telewizja i surfowanie po Internecie stymulują mózg, więc wyłącz wszystko co najmniej pół godziny przed snem. Brak snu odłącza mózg od żołądka, co prowadzi do „nieświadomego jedzenia”. Sprawia, że ciało wierzy, że jest głodne, podczas gdy tak nie jest.

Zaplanuj odpoczynek dla mózgu. Czas na to daje mózgowi chwilę wytchnienia i szansę na uświadomienie sobie doświadczenia.

Badania dowiodły, że ludzie, którzy patrzą na świat z optymizmem, żyją dłużej.

Stwierdzenie, że „trochę ćwiczeń jest lepsze niż brak ćwiczeń, a dużo ćwiczeń jest lepsze niż mało” może wydawać się uproszczeniem. Potrzeba było 60 lat badań, zanim stało się to powszechnie akceptowane.

Prowadź aktywny tryb życia. Nie musisz chodzić na siłownię. Poruszanie się jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje, zwłaszcza gdy wiesz, że jest to jedyny naukowo udowodniony sekret młodości, który nie wymaga dużych inwestycji, czasu ani pieniędzy.

Główne zdjęcie: leafclover.club