Spędzanie wolnego czasu na sprzątaniu jest frustrujące, ponieważ każdy by chciał spędzić go z bliskimi lub robić rzeczy, które lubi. Istnieje kilka sekretów, które ułatwią sprzątanie i skrócą czas poświęcony na to.

Przestrzegaj zasady „pudełka”

Rozejrzyj się wokół siebie. Wszędzie pełno jest drobiazgów, których nie używasz i które nie są estetyczne. Umieść je w ładnym pudełku, a wycieranie kurzu będzie o wiele łatwiejsze.

Skup się na jednej rzeczy naraz

Sprzątanie nie zajmuje dużo czasu, jeśli odłoży się wszystko inne na później i nie będzie przerw na herbatę i ciastka. Po rozpoczęciu sprzątania należy je dokończyć.

Zmieniaj „pomocników”

Nie należy żałować żadnych środków i narzędzi do czyszczenia. Częstsza wymiana ściereczek do kurzu i czyszczenie luster sprawią, że pozostanie mniej zanieczyszczeń, a sprzątanie stanie się przyjemnością.

Poświęć pięć minut w ciągu dnia na sprzątanie

Przeczytałaś książkę? Odłóż ją z powrotem na półkę. Ugotowałaś obiad? Natychmiast umyj naczynia. Mleko uciekło? Wytrzyj plamę, nie pozwól aby pozostała. Nie należy zapominać o regularnym sprzątaniu. Wtedy Twój dom będzie czysty i zadbany przez długi czas.

Nie myj okien w słoneczne dni

Światło słoneczne powoduje, że środek czyszczący bardzo szybko wysycha, pozostawiając smugi na oknach. Można je oczywiście zetrzeć suchą bawełnianą szmatką lub papierem, ale czy jest sens tracić czas na dodatkowe czyszczenie? Lepiej jest poczekać, aż pogoda zrobi się pochmurna, a wtedy szybciej będzie można skończyć czyszczenie.

Dbaj o swój klimatyzator

Eksperci zalecają, aby czyścić go co najmniej raz w miesiącu, a nawet częściej, jeśli okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Jeśli tego nie zrobisz, filtry klimatyzatora przestaną oczyszczać powietrze, co może powodować alergie. Jeśli zaczniesz kichać i kaszleć, o umyciu podłóg można będzie zapomnieć.

Oddziel sprzątanie od prania

Dziś posprzątaj, a jutro zrób pranie, zwłaszcza jeśli chodzi o pranie nie tylko dżins i trzech t-shirtów. Mycie podłogi (a tym bardziej odkurzanie) w pomieszczeniu, w którym stoi już suszarka, jest co najmniej niewygodne. Rozwieszanie pościeli, poszewek na kołdry i oddzielanie białych rzeczy od kolorowych po całkowitym sprzątaniu mieszkania – już nie będzie się chciało. Po co się męczyć?

Nie rozpylaj środku do polerowania na meble

Producenci produktów do polerowania zalecają używania szmatki podczas czyszczenia. Zaufaj im, wiedzą, o czym mówią: rozpylisz środek bezpośrednio na meble, a powierzchnia będzie lepka. Rozpyl środek do polerowania na szmatkę i przetrzyj nim stół, a uzyskasz połysk.

Umieść książki w zamkniętych regałach

Nawet jeśli bardzo chcesz się pochwalić swoją domową biblioteką. Pozbycie się kurzu z regału na książki jest czasochłonnym przedsięwzięciem. Każdy ma tendencję do odkładania tego na później, a Twoje ulubione książki miesiącami pokrywają się kurzem.

Nie spiesz się

Jesteś zdeterminowana, aby Twój piekarnik lśnił jak medal olimpijski. I to jak najszybciej! Nie spiesz się. Jeśli na opakowaniu środka do usuwania tłuszczu jest napisane „Pozostaw na 20 minut” – lepiej pozostaw i zaczekaj. W tym czasie produkt zmiękczy tłuszcz i czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru