Skorupki jaj są tradycyjnie uważane za jeden z najbardziej użytecznych produktów, które można wykorzystać w domu i w ogrodzie. Jeśli często używasz jaj podczas gotowania, nie wyrzucaj skorupek - można je wykorzystać do użyźniania gleby w ogrodzie i warzywniaku, do podlewania roślin domowych.

Skorupki jaj jako nawóz

Zawierają nie tylko dużo wapnia, ale także inne cenne mikroelementy, takie jak: krzem, fluor i cynk, a także wiele innych składników odżywczych. Pomagają one roślinom w uzupełnianiu składników odżywczych, dzięki czemu można uzyskać wspaniałe zbiory, a wszystkie rośliny będą się czuły doskonale.

Skorupki należy zmielić na pył i wymieszać z ziemią w okresie jesiennym. W ten sposób dostarczają glebie składniki odżywcze.

Zakwaszacz gleby

Skorupki pomagają zmniejszyć kwasowość gleby i wzbogacają próchnicę w pożyteczne substancje. Dlatego też można wrzucić pył z skorupek do ziemi kompostowej, aby uzyskać próchnicę, a wiosną uzyskać wspaniały nawóz.

Ochrona przed szkodnikami

Choć może się to wydawać dziwne, skorupki mogą pomóc w walce z mączniakiem, jednym z najbardziej szkodliwych owadów występujących w ogrodzie i warzywniaku. Rozdrobnij skorupki na kawałki, wymieszaj je z nierafinowanym olejem roślinnym i rozsyp między grządkami. Owad tego spróbuje i umrze.

Ze skorupek można zrobić pyłek i posypać nim larwy stonki ziemniaczanej. Po kilku dniach już nie będzie ich wcale.

Aby zabezpieczyć grządki przed ślimakami i gąsienicami, należy utworzyć wokół nich tzw. „barierę ochronną” z małych kawałków skorupek, a owady po prostu jej nie pokonają.

Ściółkowanie gleby

Jeśli rozdrobnisz skorupę na duże kawałki i wymieszasz z glebą, uzyskasz doskonałą ściółkę - duże kawałki skorupy nie gniją długo, przepuszczają powietrze, zatrzymują wilgoć i zapobiegają rozwojowi chwastów. Wystarczy zebrać skorupki i wykorzystać je wiosną jako ściółkę.

Skorupki do sadzonek

Pyłek ze skorupek pomoże nasionom szybciej kiełkować. Wysiej nasiona, posyp je pyłkiem i przykryj niewielką warstwą ziemi.

Ogólnie rzecz biorąc, nasiona można sadzić w połówkach skorupek - w ten sposób rośliny otrzymają składniki odżywcze i nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup kubeczków na sadzonki. Podczas sadzenia roślin wystarczy zgnieść skorupki w dłoni i zasadzić je w ten sposób, aby roślina otrzymała dodatkowe składniki odżywcze.

Rozdrobnij skorupki na pył i zalej czystą wodą. Pozostaw na kilka dni w przewiewnym pomieszczeniu. Taka mieszanka nadaje się do podlewania roślin domowych i ogrodowych.

Główne zdjęcie: cooku.ru