Lato, upał, okropne żółte plamy pod pachami na ulubionej bluzce. Nie, ten ostatni punkt jest zdecydowanie zbędny.

Plamy z potu na ubraniach - tak naprawdę nie powstają z powodu potu. Nieprzyjemne żółte plamy są wynikiem oddziaływania antyperspirantów, które zawierają aluminium. Lekarze podkreślają, że dezodoranty zawierające aluminium nie są wcale bezpieczne dla naszego organizmu, ale bez niego działanie dezodorantu byłoby nieskuteczne.

Podczas prania w pralce, nawet w najwyższej temperaturze, plamy te z jakiegoś powodu pozostają. Czy to już na zawsze? Nie. Okazuje się, że istnieją sposoby na przywrócenie do życia ulubionych białych rzeczy. I nie potrzeba do tego drogiego wybielacza. Wystarczą zwykłe środki, które masz w swojej kuchni.

Mydło szare, woda utleniona, soda oczyszczona, ocet i sól doskonale radzą sobie z żółtymi plamami. Oto, w jaki sposób połączyć je ze sobą, aby przywrócić biały kolor.

7 niezawodnych sposobów

Metoda 1

Mydło jest Twoim najlepszym pomocnikiem. Zwykłe szare mydło. Pomimo nieprzyjemnego zapachu i nieciekawego koloru, to świetny sposób na pozbycie się plam z potu. Zamocz rzecz w wodzie z mydłem i upierz ją po 15 minutach. Plamy znikną na twoich oczach, ale tylko wtedy, gdy są świeże.

Metoda 2

Nie mniej skuteczna jest następująca mieszanka: trzy łyżki mydła w płynie połączone z sodą oczyszczoną i solą (po 1 łyżce). Nałóż mieszankę na plamę, pozostaw na pół godziny, a następnie upierz jak zwykle.

Metoda 3

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej i wody. Rozcieńcz sodę oczyszczoną wodą, aby uzyskać papkę, nałóż mieszankę na plamę, odczekaj 15 minut i wrzuć do pralki.

Metoda 4

Wlej wodę utlenioną do butelki z rozpylaczem lub innego pojemnika. Spryskaj żółte plamy i pozostaw na 15 minut. Po praniu ta rzecz będzie jak nowa.

Metoda 5

W przypadku uporczywych plam można użyć benzyny lub amoniaku. Przetrzyj plamę, a następnie wypłucz rzecz w ciepłej wodzie z mydłem.

Metoda 6

Sól może pomóc w usuwaniu plam. Przygotuj roztwór, rozpuszczając łyżkę soli w łyżce wody. Zwilż płatek kosmetyczny i przetrzyj plamę. Następnie spłucz w ciepłej wodzie. Metoda ta jest odpowiednia dla ubrań z wełny i jedwabiu.

Metoda 7

Użyj ciężkiej artylerii. Najpierw należy rozcieńczyć ocet w ciepłej wodzie w proporcji jeden do dwóch. Namocz koszulę w tym roztworze przez co najmniej 20 minut. Następnie wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej z łyżką soli i łyżką wody utlenionej. Wymieszaj wszystko. Wyciągnij koszulę z octu, wykręć ją i rozprowadź pod pachami papkę z sody oczyszczonej. Pozostaw na kolejne 20 minut. Następnie strząśnij nadmiar sody oczyszczonej z tkaniny i włóż ją do pralki.

Metodę należy wybierać ostrożnie, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia odzieży. Można spróbować nanieść wybrany środek na odwrotną stronę ubrania. Pozwoli to uchronić odzież przed zepsuciem. Jeśli nie wystąpi żadna reakcja, można bezpiecznie stosować tę metodę. Stosując odpowiednią metodę wybielania, można przywrócić odzieży jej pierwotny wygląd.

Stary sprawdzony sposób

Jeśli to wszystko nie pomoże, pozostaje tylko jedna rzecz do zrobienia. Trzeba uciec się do staromodnej metody polegającej na zagotowaniu wody, do której wcześniej jest umieszczana rzecz z plamami. Ważne - można ją stosować tylko do ubrań wykonanych z naturalnej bawełny. Ubrania wykonane z innych materiałów nie przetrwają tego i wtedy pozostanie tylko wyrzucić.

Sposób jest następujący. Do dużego rondla wlej wodę, dodaj mydło pokrojone na małe kawałki lub starte na tarce, włóż ubrania i postaw rondel na ogniu. Gotuj przez 2-3 godziny. Następnie wystarczy wyprać ubrania w pralce.

Przy okazji

Innym problemem, który często nęka miłośników białych ubrań, jest rdza. Jeśli upierzesz koszulę z czymś co ma metalowe ozdoby lub guziki, zapomnisz od razu powiesić, w mgnieniu oka pojawią się plamy z rdzy.

- Tradycyjne, bezzapachowe szare mydło do prania zawiera substancję alkaliczną, która szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia. Ma właściwości bakteriobójcze: dezynfekuje i zabija zarazki.

Jest to uniwersalny środek oczyszczający. Zetrzyj 150 g mydła do prania do gorącej wody, wymieszaj aż do rozpuszczenia, dodaj 1 łyżeczkę musztardy w proszku, 1 łyżeczkę soku z cytryny. Nadaje się do wszystkiego. Używaj jednak rękawiczek, ponieważ możesz uszkodzić skórę.

Główne zdjęcie: wday.ru