Większość ludzi zapewne uważa portulakę za bezużyteczny chwast, ale w tym artykule można poznać kilka interesujących szczegółów na jej temat.

Jej liście mają fantastyczne właściwości zdrowotne, więc następnym razem, gdy zdecydujesz się ją wyrzucić, pamiętaj o tym. Portulaka jest rośliną bogatą w witaminy i minerały, które poprawiają ogólny stan zdrowia, a także zawierają dużo żelaza i wapnia, niezbędnych dla zdrowia kości.

Roślina może żyć nawet 25 lat, co oznacza, że znacząco wzmacnia układ odpornościowy. Roślina ta zawiera więcej witaminy A niż wszystkie zielone warzywa liściaste, co zapobiega nowotworom, a także jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, dzięki czemu skutecznie zapobiega chorobom serca i udarom mózgu.

Ponadto jest wolna od GMO. Zaleca się więc rozważenie włączenia portulaki do codziennej diety. Liście mają przyjemny cytrynowy smak. Można więc zastąpić nimi szpinak i dodawać do różnych dań.

Można dodawać do sałatek i kanapek. Z powodu tego, że są bogate w białko, zwiększą poziom energii i dodadzą sił. Portulaka zmniejsza również ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych u dzieci, takich jak autyzm i ADHD.

Główne zdjęcie: kulinarnie-retepti