Gąsienice zjadające kapustę są dość powszechnym problemem wśród wielu ogrodników. Te szkodniki zjadają i psują większość upraw. Jeśli nie podejmiesz działań w odpowiednim czasie, możesz całkowicie zostać bez kapusty, w którą włożono dużo wysiłku.

Dlatego konieczne jest zajęcie się gąsienicami na kapuście, gdy tylko zostanie wykryty pierwszy intruz.

Stosowanie produktów biologicznych.

Zwycięstwo w walce ze szkodnikami zjadającymi liście kapusty możliwe jest dzięki produktom biologicznym. Substancje te różnią się od insektycydów większym bezpieczeństwem. Możesz je znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach.

Warto stosować dopiero po zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do preparatu.

Aby uniknąć szkód dla organizmu ludzkiego, leczenie takimi środkami należy przeprowadzić co najmniej 7 dni przed zbiorami.

Stosowanie środków ludowych

Bardzo skuteczne wyniki można osiągnąć za pomocą środków ludowych. Najbardziej skuteczne środki to:

1. Roztwór łupin cebuli.

Ostry nieprzyjemny zapach tych warzywnych odpadów odstraszy niechcianych gości od kapusty. Aby przygotować takie lekarstwo, suche łupiny zalewa się wrzącą wodą, po czym zostawia się na 10 do 12 godzin. Następnie napar jest filtrowany, a nasadzenia spryskiwane uzyskaną cieczą.

2. Napar z liści pomidorów.

Liście pomidora pomogą również wypędzić gąsienice z kapusty. Konieczne jest zebranie 4 kg świeżej botwiny lub 2 kg suszonej. Zebrany materiał zalewa się 10 litrami wody. Następnie przeprowadza się półgodzinne gotowanie.

Następnie napar ochładza się i jest filtrowany. Rozcieńczonym wodą w stosunku 1: 3 wywarem spryskiwamy kapustę wieczorem.

3. Popiół.

Istnieje kilka sposobów wykorzystania tego nawozu. Najprostszą metodą jest posypanie ziemi. Więc nie tylko gąsienice, ale także inne szkodniki zostaną odpędzone.

4. Nalewka z czarnego pieprzu.

Przygotowanie takiej nalewki to dość prosty proces. Do pustego naczynia wlewa się pół litra wody. Następnie dodaje się do niego czarny pieprz w ilości 50 g.

Powstałą mieszaninę gotuje się przez dwie godziny, chłodzi i miesza z czystą wodą. Ten roztwór należy zużyć natychmiast po przygotowaniu.

Zasady obróbki

Osobliwością jest konieczność trzykrotnej obróbki. Czas wykonania tych procedur:

  • środek wiosny;
  • pierwsze letnie dni;
  • sierpień.

Środki zapobiegawcze.

Bardzo trudno jest wypędzić szkodniki z kapusty. Aby nie musieć tego robić, lepiej wcześniej zadbać o zabezpieczenie grządek i stworzenie warunków, które nie pozwolą na osiedlenie się na nich gąsienic.

Zapobieganie obejmuje:

  • stałe utrzymanie czystości grządek;
  • regularne pielenie miejsc sadzenia kapusty;
  • tworzenie małych rowów w przejściach dla zasypywania pyłu tytoniowego lub popiołu;
  • terminowe przycinanie dolnych liści dorosłych roślin;
  • sprzątanie terenu pod koniec sezonu.

Gąsienice to bardzo niebezpieczne szkodniki, które mogą zniszczyć znaczną część plonu. Aby wyhodować maksymalną ilość kapusty, musisz zapewnić uprawom wysokiej jakości pielęgnację i ochronę.

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro