Staram się od razu usuwać wszystkie tłuste plamy i zabrudzenia z szafek kuchennych, nie czekając aż zamienią się w uporczywy brud. Ale co jakiś czas trafia się plama, która wymaga nieco więcej wysiłku niż tylko przetarcia. Dlatego raz na miesiąc czyszczę całą zabudowę kuchenną.

Mam kilka sprawdzonych środków, które pomagają szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia o dowolnym stopniu trudności. Ogromną zaletą moich środków jest to, że są one całkowicie bezpieczne, nawet dla szafek z naturalnego drewna.

Opowiadam o sposobie, dzięki któremu w kilka minut można pozbyć się z kuchni wszystkich tłustych i lepkich plam:

Pierwszy sposób:

Uwielbiam ten spray. Dzięki niemu można w kilka minut wyczyścić całą kuchnię, bez konieczności noszenia ze sobą miski z wodą i zestawu środków czyszczących. Wszystko czego potrzebujesz to ten spray i czysta, sucha ściereczka z mikrofibry.

Już to widzę jak mężowie wzdrygają się czytając składniki.

Do wykonania sprayu biorę spirytus. Potrzebny jest o stężeniu co najmniej 40%. W przeciwnym razie nie zobaczysz efektu. Kupuję w sklepie najtańszą wersję tego alkoholu.

  • Wystarczy 200 ml alkoholu.

  • Do tej ilości należy dodać 4 łyżki płynu do mycia naczyń.

Składniki dobrze wymieszaj. Lepiej zrobić to łyżką, zamiast potrząsać pojemnikiem. Jeśli nim wstrząśniesz, pojawi się piana i będziesz musiała długo czekać, aż osiądzie. Dlatego przygotowuję spray w dużej miarce kuchennej.

  • Gotowy spray przelewam do butelki z rozpylaczem.

  • Spryskuję nim powierzchnię i zostawiam na 10 minut. Po tym czasie należy wytrzeć wszystko do sucha.

Ten środek nadaje się do delikatnych zabrudzeń. To na wypadek, gdyby trzeba było wyczyścić szafki kuchenne z drobnych plam.

Drugi sposób na tłuste plamy

Również bardzo prosta metoda, która nie wymaga skomplikowanych składników.

  • Do miski wsyp trochę sody oczyszczonej i dodaj olej roślinny. Masa powinna być gęsta. Ilość składników można zmieniać, ale na łyżkę sody oczyszczonej przypada około łyżki oleju.

  • Mieszankę należy nanieść jedynie na tłuste plamy. Najwygodniej jest to robić za pomocą gąbki.

  • Pozostaw środek na 30 minut.

  • Usuń zabrudzenia za pomocą gąbki. Pozostaje tylko umyć powierzchnię wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, aby usunąć wszelkie ślady oleju.

Trzeci sposób na bardzo uporczywe zabrudzenia

Wspaniały sposób na trudniejsze, uporczywe zabrudzenia. Doskonale radzi sobie z usuwaniem tłustych, lepkich plam, które gromadzą się na szafkach.

Należy przygotować w następujący sposób.

  • Należy wziąć takie same ilości sody oczyszczonej, musztardy w proszku i płynu do mycia naczyń. Wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji i nanieś na wierzch szafek.

  • Wytrzyj po 20 minutach. Zapewniam, że nawet najbardziej uparta, lepka plama zejdzie w ciągu kilku minut. Bardzo łatwo można się pozbyć zabrudzeń.

Główne zdjęcie: xitrosti.com