Najlepiej wysiewać nasiona pietruszki po takich roślinach jak: ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryka. Nie należy sadzić pietruszki po marchwi, burakach, kapuście i rzodkiewce.

Pietruszka wyróżnia się tym, że jej nasiona potrzebują dużo czasu, aby wykiełkować. Można temu zaradzić, sadząc nasiona jesienią. Dowiedzmy się, jak prawidłowo należy to robić.

Sekret sadzenia pietruszki jest bardzo prosty - gleba powinna być delikatnie zamarznięta. Wtedy nasiona nie zaczną kiełkować. Zawierają dużo olejków eterycznych, które nie tylko hamują kiełkowanie, ale także sprawiają, że nic się nie dzieje z nasionami nawet podczas największych mrozów.

Gdy pietruszkę wysiewa się jesienią, roślina ulega naturalnej stratyfikacji i wiosną kiełkuje. Nasiona kiełkują średnio o 10-14 dni wcześniej niż te posadzone wiosną. To ważne, bo po długiej wiośnie każdy chce mieć świeżą zieleninę. Jeśli chcesz uprawiać pietruszkę na sprzedaż, ale nie masz jeszcze szklarni, dobrym pomysłem jest również zimowe sadzenie nasion. Zielenina jest w tym czasie bardzo droga i jest na nią duży popyt.

Gdzie sadzić

Najlepiej wysiewać nasiona pietruszki po takich roślinach jak: ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryka. Nie należy sadzić pietruszki po marchwi, burakach, kapuście i rzodkiewce. Jeśli wcześniej uprawiałeś jakieś rośliny na zielony nawóz, to przyniesie korzyść.

Warto wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce. To zachęci nasiona do kiełkowania. Upewnij się także, że grządka nie jest podmokła i ogród na wiosnę nie jest zalany, w przeciwnym razie nasiona po prostu zgniją.

Sadzenie

W przeciwieństwie do sadzenia w okresie wiosennym, nasiona nie muszą być namaczane. Należy je sadzić w rowkach o głębokości 3 do 4 cm. Należy to zrobić po pierwszych przymrozkach, jeśli nie przewiduje się ciepłej pogody. Nie ma potrzeby okrywania roślin. To nie jest konieczne.

Wiosenne przebudzenie

Jeśli chcesz przyspieszyć kiełkowanie nasion pietruszki, musisz przyspieszyć topnienie śniegu. Można polać grządki wrzątkiem, ale najlepiej po prostu posypać je popiołem. Jak wiadomo, śnieg odbija światło, ale popiół go pochłania. W ten sposób śnieg szybciej się topi.

Główne zdjęcie: misstits.co