Chyba każdy z nas lubi, kiedy mieszkanie pięknie pachnie, nie ma w tym wątpliwości. Dużo przyjemniej spędzać czas w pomieszczeniu o delikatnym, świeżym zapachu. Goście również będą zachwyceni.

Nie zdajemy sobie sprawy, jakie szkody dla naszego zdrowia i środowiska mogą wywoływać popularne odświeżacze powietrza. Te niewłaściwie dobrane mogą nawet wywoływać choroby lub alergie, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, mimo że wybór zapachów jest powalający.

Jeśli chcesz być przyjazny środowisku i zapobiec rozwojowi chorób dróg oddechowych u domowników, to koniecznie wypróbuj domowy sposób na zrobienie odświeżacza.

Naukowcy ostrzegają – popularne spraye, czyli odświeżacze i dezodoranty zawierają w sobie szkodliwe substancje i przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej. Istnieje wiele badań na ten temat, a niektóre z nich dowodzą nawet istnieniu w nich substancji rakotwórczych.

Sklepowe odświeżacze powietrza zwabiają nas jednak pięknymi zapachami i kompozycjami kwiatowymi, które pozornie ciężko byłoby wykonać samemu. Zanim jednak sięgniesz po kolejny chemiczny odświeżacz, wypróbuj sprawdzonego sposobu na wykonanie go samemu.

W ten sposób zadbasz o środowisko, a przede wszystkim o zdrowie swoich bliskich.

foto: google

Naturalny odświeżacz powietrza

Składniki:

  • 4 łyżki sody oczyszczonej
  • 2 szklanki letniej wody
  • kilka kropel ulubionego olejku zapachowego (np. cytrynowy, lawendowy, różany, sosnowy…)
  • butelka ze spryskiwaczem

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszać w dowolnym naczyniu i odstawić na pół godziny. Przygotować butelkę ze spryskiwaczem, można użyć nawet starego opakowania po płynie do szyb itp. Po upływie 30 minut przelać do butelki i rozpylać w razie potrzeb. Bezpiecznie i naturalnie!

Uwaga!

Producenci olejków eterycznych ostrzegają przed używaniem ich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli w domu znajdują się takie osoby, pomiń krok z dodawaniem olejku. Trzeba być także ostrożnym w stosunku do małych dzieci oraz zwierzaków.

Jeśli doskonale znasz już ten przepis lub właśnie go wypróbowałaś i wciąż Ci mało to poniżej znajduje się kolejny przepis na naturalny płyn do prania. Piękny zapach gwarantowany!

foto: google

Naturalny płyn do zmiękczania tkanin

Składniki:

  • 150-200 ml gorącej wody
  • 10 g sody oczyszczonej
  • 800 ml octu jabłkowego
  • ok. 20 kropel wybranego olejku eterycznego
  • plastikowy pojemnik

Uwaga: pojemnik powinien być duży. W takcie przygotowywania płyn zwiększy swoją objętość i może wypłynąć z pojemnika o zbyt małej pojemności. Upewnij się, że pojemnik jest z grubego plastiku, ponieważ będziemy do niego wlewać gorącą wodę.

Przygotowanie:

Do pojemnika wlać gorącą, ale nie wrzącą wodę.

Dodać 800 ml octu jabłkowego. Mieszanka zacznie się silnie pienić, ale jest to normalne.

Kiedy reakcja się uspokoi, należy przelać roztwór do butelki po płynie do prania lub innego dowolnego pojemnika.

Dodać olejek eteryczny. Polecamy ten o zapachu cytrusów, kwiatowy oraz bawełniany.

Dokładnie wstrząśnij butelką i gotowe. Pamiętaj, aby nie wystawiać butelki na słońce, ani ciepłe miejsce, ponieważ straci swoje właściwości.

Zastosowanie takiego naturalnego płynu już doskonale znasz, ponieważ jest takie samo jak w przypadku chemicznych płynów. Jak widzisz to tani i bezpieczny sposób na stworzenie domowego płynu bez chemii i sztucznych dodatków. Polecamy szczególnie dla alergików.

Główne zdjęcie: google.com