Ten niezwykle kuszący deser jest arcydziełem mistrzów francuskiej Akademii Kulinarnej Le Cordon Bleu. Trudno powiedzieć cokolwiek o pochodzeniu jego nazwy. W każdym razie miłośnicy czekoladowych wypieków znajdą się w słodkiej ekstazie, po spróbowaniu tylko kawałka! Pozwólcie sobie także zanurzyć się w tym truflowym szaleństwie …

Tort Ewy

SKŁADNIKI

• 225 g masła śmietankowego
• 460 g czekolady z 55-70% zawartości kakao
• 9 jajek
• 100 g cukru
• 1/4 łyżeczki kwasu cytrynowego lub 1/2 łyżeczki soku z cytryny
• Kakao w proszku dla ozdobienia góry
• Forma o średnicy 23 cm

PRZYGOTOWANIE

1. Roztop masło z czekoladą na małym ogniu ciągle mieszając. Kawałek masła zostaw do wysmarowania foremki.

2. Oddziel białka od żółtek. Żółtka ubij z cukrem do uzyskania piany.

3. Szpatułką (elastyczną silikonową szpachelką) dokładnie wymieszaj ubite żółtka z resztą czekoladowej masy.

4. Białka ubij oddzielnie z kwasem cytrynowym do miękkości. Jeśli masa nie będzie miękka, białka słabo się połączą z masą z żółtek.

5. Zacznij starannie przekładać po 1/3 ubitych białek do czekoladowej części, mieszając łopatką ruchami góra-dół. Lepiej nie używaj miksera!

6. Ścianki i dno formy wysmaruj masłem i posyp mąką. Wylej ciasto do formy, rozprowadzając je łopatką. Jeśli nie masz formy tortowej to użyj zwykłej, tylko w środku wyściel ją folią i przed wlaniem ciasta wymaż ją masłem.

7. Piecz w 150 °С przez 35-40 minut. Więcej czasu nie trzymaj go w piekarniku – wtedy istnieje ryzyko, że wyjdzie zwykły biszkopt. Może się wydawać, że ciasto jest surowe, ale tak nie jest! Po spędzeniu nocy w lodówce się zagęści.

8. Ostudź tort w formie, a następnie wstaw do lodówki na całą noc. Wierzch przez sitko posyp kakao.

9. Aby torcik się nie kruszył, a kawałki miały gładkie zakończenia, użyj do krojenia gorącego noża. Wbij nóż w tort, przekrój, a następnie wyciąg pociągając do góry.

Tort Ewy można nawet zamrozić jeśli jest pokrojony na kwałki i zapakowany hermetycznie. Obowiązkowo upiecz to czekoladowe cudo, aby całkowicie poczuć ten delikatny truflowy smak…