Chyba każdy przynajmniej raz w życiu spróbował kurczaka po kijowsku, a jeśli nie, to zdecydowanie wie jak wygląda owa legendarna przekąska.

Do dnia dzisiejszego znawcy sztuki kulinarnej dyskutują o kraju pochodzeniu tego dania oraz o jej nazwie: niektórzy twierdzą, że to francuscy szefowie kuchni wymyślili kurczaka po kijowsku, inni zaś uważają, że danie to wiąże się z kuchnią ukraińską. Nawet Amerykanie próbowali przywłaszczyć sobie autorstwo, twierdząc, że ten pyszny wynalazek ma swoje początki w kręgach diaspory ukraińskiej.

Natomiast moją ciocę Ludę, która mieszka w Połtawie od 25 lat, nie interesuje się pochodzeniem owego dania. Ona po prostu często przygotowuje ten mięsny smakołyk z najdelikatniejszym nadzieniem. I czyni to na wszystkie święta bez wyjątku. Czasem nawet bez żadnego powodu – bierze się do roboty wtedy, gdy chce przygotować coś niesamowitego. Ponadto, jeśli zna się dobry przepis, takie kotlety można ugotować dość szybko i bez żadnych kłopotów. 

Jak gotować kurczaka po kijowsku

Dzisiaj chcemy się podzielić z Tobą informacją dotyczącą przygotowania fileta z kurczaka, który jest znany jako kurczak po kijowsku. To danie jest naprawdę soczyste i dobrze usmażone, a jego nadzienie – to kawałek masła z posiekaną zieleniną.

Składniki

  • 500 g fileta z kurczaka
  • 200 g masła
  • 100–150 g mąki
  • 2 jajka
  • 1 pęczek koperku
  • Sól, pieprz do smaku
  • 3–4 ząbki czosnku
  • Bułka tarta (panierka)
  • Olej do smażenia

Przygotowanie

Wyjmij z lodówki paczuszkę masła. Odstaw na chwilę, aby zmiękło w temperaturze pokojowej. Umyj, osusz oraz drobno posiekaj koperek. Obierz i posiekaj czosnek.

W wygodnym pojemniku miękkie masło wymieszaj z koperekiem i czosnkiem, dodaj sól do smaku. Dobrze wszystko wymieszaj, aż uzyska jednolitą masę.

Weź drewniany lub bambusowy dywanik. Najlepiej wykorzystać taki jak, na przykład, do robienia sushi. Następnie owiń tę matę kawałkiem folii spożywczej. Przygotuj jeszcze jeden mały kawałek folii spożywczej i włóż do niego mieszaninę oleju oraz zieleniny. Najpierw zawiń to wszystko, a następnie uformowuj długą cienką kiełbasę, korystając z dywaniku. Nadzienie w folii włóż do zamrażarki na 15-20 minut.

Otóż, ugotujemy danie z dwóch filetów z kurczaka, każdy z których składa się z kilku części. Należy oddzielić mniejszą część fileta od większej jego części. Usunąć nadmiar tłuszczu oraz nadmiar folii. Teraz duży filet należy delikatnie rozciąć nożem kuchennym. Rozcinanie wykonaj na tyle głęboko, by moć rozłożyć filet jak książkę.

Wytnij jego dolną część (ostrą). W wyniku powinieneś otrzymać półkolisty prostokąt. Teraz umieść każdy filet między dwoma przylegającymi do siebie foliami i delikatnie zbij go z obu stron.

Zbity filet przypraw solą i pieprzem według własnych upodobań.

Następnie w osobnej misce ubij dwa jajka. Przygotuj również dwa dodatkowe talerze. Do jednego wsyp mąkę, a do drugiego – bułkę tartą do ciasta.

Wyjmij z lodówki nadzienie przygotowane z masła i pokrój go na kawałki o odpowiednim rozmiarze zgodnie z liczbą kotletów.

Na małym filecie połóż kawałek masła z zieleniną. Zawiń go tak, aby nadzienie ze wszystkich stron było zamknięte.

Jeśli okaże się, że w dużym filecie będzie mały otwór (chociaż trzeba postarać się, aby go nie było), nie trzeba się martwić. Bowiem masło kilkakrotnie będziemy zawijać w mięso. Również panierka będzie podwójna. Dlatego masło nie będzie z niego wyciekało.

Teraz mały filet z masłem połóż na dużym. Zawiń go, zginając brzegi od góry i od dołu. Jeśli zauważysz wygłużające się zbyt brzegi (lub krzywe), możesz je odciąć. Wtedy filet z kurczaka lub kurczak po kijowsku będzie po prostu doskonały.

Teraz kotlet zroluj w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej. Kotlety kurczaka po kijowsku są podwójne panierowane, więc jeszcze raz włóż kotlet do ubitego jajka, a następnie po raz drugi do panierki. Powtórz to samo z innymi kotletami.

Wlej do patelni olej roślinny, poczekaj aż dobrze się rozgrzeje, a następnie ostrożnie włóż kotlety do gorącego oleju. Olej zacznie kipieć, więc uważaj, aby nie dostała się tam woda. Kiedy kotlety lekko się obsmażą i zrumienią (po 5 minutach), możesz je wydostać z oleju łyżką cedzakową. Następnie włóż kotlety do formy i wstaw do piekarnika na 15 minut.

Teraz rozłóż na talerzu te pyszne, soczyste, a zarazem chrupiące kotlety z kurczaka Kijów. Do owego dania mięsnego doskonale pasuje sałatka warzywna, tłuczone ziemniaki, ryż lub kasza gryczana.

DOBRA RADA OD NAS

Zapraszam również do tego, aby zapoznać się z doskonałym przepisem na duży leniwy kotlet. Wystarczy jedynie pokroić warzywa, wymieszać je z mięsem mielonym i włożyć do piekarnika. Czas gotowania to tylko 15 minut, natomiast wszystkie domownicy będą zadowolone jedzeniem przez kilka dni. Dla dużej rodziny to super wynalazek!

Zazwyczaj owe kotlety te przygotowywane razem z kością, aby swoim wyglądem przypominały udka z kurczaka. Jeśli chcesz, możesz usunąć kość ze skrzydła kurczaka, aby potem obrócić zbitym kawałkiem fileta. Ten sam przepis jest prawie restauracyjny, jednak w pełni jest przystosowany do gotowania w warunkach domowych Albowiem w domu raczej się nie znajdzie dodatkowych kości kurczaka, które zostają po ugotowaniu innych kurczaków.

Są to kotlety z nadzieniem, które po prostu rozpływa się w ustach, a chrupiąca skórka i delikatne soczyste mięso – to rozkosz od pierwszego kęsa!