Niedawno odwiedziłem moją teściową i po raz kolejny obserwowałem, jak gotuje. Zrobiła roladę rybną, na którą ugniata ciasto w zaledwie 5 minut.

Później teściowa powiedziała, że używa tego samego ciasta do słodkich wypieków. Po prostu zmienia nadzienie, a ciasto pozostaje takie samo. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim ciastem i postanowiłem powtórzyć go w domu.

Teściowa nazywa to ciasto „3 szklankami”, ponieważ do jego przygotowania potrzebne są 2 szklanki mąki i po pół szklanki wody i oleju roślinnego.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 0,5 szklanki wody
  • 0,5 szklanki oleju roślinnego

Przepis jak krok po kroku zrobić uniwersalne ciasto

foto: google

Takie ciasto jest przygotowywane niezwykle szybko. Dodaję wszystkie składniki kolejno do miski. Najpierw odmierzam mąkę, a dopiero potem płynne składniki, aby nie myć szkła ponownie.

Do pomiaru używam standardowej szklanki o pojemności 250 ml. Nie ważyłem składników, ponieważ w tym przypadku małe niedokładności są całkowicie dopuszczalne.

Ciasto mieszam silikonową szpachelką, aż będzie gładkie. Z gotowego ciasta powinna łatwo formować się kula.

foto: google

Kulę z ciasta układam na powierzchni roboczej i rozwałkowuję do grubości około 2-3 mm. Nie trzeba posypywać stołu mąką, ciasto zawiera olej i się nie klei.

Podstawa do rolady jest gotowa, można dodać dowolne nadzienie. Postanowiłem zrobić słodką roladę i dodałem kandyzowaną pomarańczę, ponieważ miałem jej całkiem sporo.

foto: google

Dodaję z syropem. Najważniejsze jest to, żeby nie było zbyt dużo płynu. Kandyzowane owoce rozprowadzam równomiernie, pozostawiając marginesy na zlepienie brzegów.

Zwijam ciasto w rolkę, zlepiam ciasto na brzegach, aby nadzienie nie przeciekało. Smaruję powierzchnię ciasta ubitym jajkiem i posypuję cukrem. Jeśli gotujesz coś wytrawnego, lepiej zrezygnować z cukru.

foto: google

Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 °C. Zajęło mi to około 40 minut. Czas pieczenia zależy od nadzienia. Zobaczmy, jaka wyszła rolada.

Martwiłem się, że z ciasta wypłynie syrop, a rolada okaże się bez smaku. Ale na próżno. Syrop naprawdę trochę wypłynął, to już mój błąd, nie zlepiłem dobrze ciasta, ale ciasto zostało dobrze upieczone.

foto: google

Wyszło bardzo smaczne. Upieczone ciasto smakuje jak gata armeńska, chociaż robiłem bez jogurtu czy kefiru.

Główne zdjęcie: google.com