Otóż, raz w tygodniu przygotowuję koncentrat lemoniady, który z łatwością umieści się w litrowym słoiku. Dlatego chętnie dzielę się przepisem na przygotowanie moich trzech ulubionych smaków.
Jak przygotować koncentrat lemoniady – przepis krok po kroku
Koncentrat (syrop)
- Cytryna – 2-3 szt. (w zależności od wielkości cytryny)
- Cukier – 500 g
- Woda – 500 g
Aby przygotować koncentrat najpierw należy ugotować syrop z cukru i wody.
Więc, doprowadzam do wrzenia i gotuję przez 1 minutę. Zatem zdejmuję z ognia, dodaję sok z cytryn. Wszystko dokładnie mieszam.
Uwaga, jest to ważna rzecz! Sok z cytryny dodaję nie podczas gotowania syropu, lecz po jego przygotowaniu. Jest to najlepszym sposobem na uzyskanie wystarczających ilości witamin i minerałów.
Koncentrat należy wlać do słoika, a następnie włożyć do lodówki, aż do całkowitego wystygnięcia.
Kiedy koncentrat jest gotowy, używam go jako podstawę do przygotowania lemoniady. Można tworzyć różne kombinacje smaków, to zależy od Twojego gustu. Podzielę się z Wami moimi trzema ulubionymi smakami.
Każde przygotowanie lemoniady rozpoczyna się od wypełnienia litrowej karafki lodem – około ⅓ karafki.
Tradycyjna lemoniada
- Koncentrat – 100 g
- Woda gazowana – 500 g
- Plasterki cytryny – 3-4 szt.
Do karafki wlewam koncentrat, a zatem wyciskam sok z plasterków cytryny. Po tym plastry nie wyrzucam, tylko wrzucam do karafki – będzie służyć jako dekoracja.
Następnie wlewam zimną wodę gazowaną, dokładnie mieszam, aby wszystkie płyny zostały połączone. Teraz lemoniadę można podawać.
Lemoniada brzoskwiniowa
- Koncentrat – 100 g
- Woda gazowana – 500 g
- Brzoskwinia – 3 szt.
- Pomarańcza – 1 szt.
W osobnym pojemniku wkładam miąższ przygotowaną z 2 brzoskwiń, a następnie wlewam sok z pomarańczy i trochę syropu. Z brzoskwiń przygotowuję puree, a zatem wlewam mieszankę do karafki.
Teraz dodaję pozostałe składniki. Jedną brzoskwinię kroję na kawałki i wkładam do karafki w celu dekoracji. Dokładnie wszystko mieszam i podaję.
Lemoniada ogórkowa (moja ulubiona)
- Koncentrat – 100 g
- Woda gazowana – 500 g
- Ogórek – 120 g
Do karafki wlewam syrop, a także dodaję wodę gazowaną.
Za pomocą obieraczki do ziemniaków kroję ogórek na cienkie plastry. Możemy także użyć noża, ale ogórek trzeba będzie pokroić tak cienko, jak to jest tylko możliwe.
Aby przygotować lemoniadę ogórkową potrzebujemy tylko miąższu ogórka. Natomiast nasiona ogórków nie są potrzebne.
Plasterki ogórka dodaję do lemoniady, zatem mieszam, aż wszystkie płyny zostaną połączone. Po kilku minutach ogórek nada wyjątkowy smak, więc lemoniada jest gotowa do podania.
Główne zdjęcie: google.com